Letos vojáci nebudou předvádět bitvu o Dunkerque jako vloni. Letošním tématem je začátek války a děj bitvy bude pro někoho možná více komplikovaný.
„Půjde o pohraniční konflikt v osmatřicátém roce. Bude to ale jakýsi průřez tou dobou. Ukáže se tehdejší naše Stráž obrany státu, henlainovci a ordneři – německé polovojenské sbory,“ vysvětlil hlavní organizátor Petr Něnička.

Nejprve vyběhnou dva pašeráci z řad ordnerů. Dojde k přestřelce s našimi četníky. Naši jednoho zastřelí. Vznikne poplach. Němci zorganizují na své straně hranice demonstraci. Ta ale přeroste v konflikt.

„Protože na území ČSR se k demonstraci přidají Sudetští Němci, Stráž obrany státu se pokusí demonstraci rozehnat. Vznikne přestřelka, při které Sudeťáci utečou do Německa. Na základě toho bude vyhlášené stanné právo a částečná mobilizace,“ popisuje Něnička.

Poté se objeví československá armáda. Henlainovci společně s ordnery zaútočí na českou hraniční základnu. Půjde o přechod se vším všudy, včetně závory a ostnatých drátů. Dojde k boji. „To už ale dojde k podpisu Mnichovské dohody, která samozřejmě situaci změní. Přijedou fašisti přebrat pozici. Pohraničníci budou dělat problémy, začne další bitva. Naši samozřejmě prohrají. Česká vlajka padne a Němci obsadí území,“ dodává organizátor.

Bitva bude hlavním bodem programu. Předcházet jí bude už dopoledne dobová módní přehlídka klobouků, soutěž elegance či seskok parašutistů. Bitva začne ve 14.00. Po ní bude ještě ukázka brigády rychlého nasazení.

Po celou dobu bude promítat military biograf. Bude tam výstava válečných zbraní i soutěže pro děti. Ty si i zastřílí. Na „liďáku“ bude k vidění výstava fotografií z českých vojenských misí. Nakonec bude taneční zábava, kterou zakončí ohňostroj. Neděle bude patřit pietním aktům. Mše a pokládání věnců.