Pálenicí roku se stala ta petrovská a šampión výstavy byl z Veselska. „Letošním vítězem se stal vzorek špendlíku dovezený z Hroznové Lhoty od Františka Pavlici. V modrém ovoci vyhrála sudoměřická slivovice z roku 2007 od Jana Okáníka,“ upozornil hlavní organizátor koštu Zdeněk Fojtík.

Kromě ovocných pálenek si návštěvníci mohli pochutnat na široké škále macerátů. „Máme tady toho hodně, od badiánu, jahody, limetky a další druhy macerované ovoce. Člověka by ani nenapadlo, co všechno se dá do kořalky namočit,“ usmíval se Fojtík, kterému nejvíce chutná slivovice, ale letos si pošmákl i výborných vzorcích z hrušky a třešně.

Sudoměřický Spolek přátel destilátů se na svém koštu mohl pochlubit nejen vzorky z Moravy, Slovenska a Čech, ale i z Rakouska. „Každým rokem máme nějaké vzorky buď z Polska, Rakouska nebo Maďarska, který přivezou kamarádi z kamionové dopravy,“ přiblížil středoevropský rozměr výstavy Fojtík.

Sudoměřický košt má každoročně vysokou návštěvnost. Kolem šesté hodiny večerní přišlo už kolem pěti set lidí. „Myslím si, že sedm set přijde určitě, což je v posledních třech letech takový standard,“ podotkl Zdeněk Fojtík.

Mezi návštěvníky koštu byl i gólman slovenské hokejbalové reprezentace a medailista ze světových šampionátů Lubor Komenda. „Dověděl jsem se o něm ve čtvrtek na tréninku. Hlavně se tady chci setkat s kamarády,“ řekl bývalý sudoměřický brankář.