Devítičlenná skupina dospělých cibetkovitých šelem dorazila z anglického Chesteru ve čtvrtek kolem šestnácté hodiny. Za sebou měla čtyřiadvaceti­hodinovou ces­tu.

„Surikaty jsme převzali v pražské Tróji. Převáželi jsme je v plastové bedně na psy. Většina byla po cestě zahrabaná a jedna vždy hlídkovala. Na cestě do Hodonína jsme zastavovali pouze jednou, aby se zvířata napila," sdělil zootechnik hodonínské zoo Jiří Ingr s tím, že převoz byl bezproblémový i díky mírumilovné povaze těchto šelem.

Pět samic a čtyři samci momentálně obývají prostory po ocelotu Amorovi. Zoo se je chystá upravit tak, aby byly pro zvířata příjemným domovem.

Do zoo v Hodoníně přibyla skupina devíti surikat.

„Protože zvířata původem z oblastí jižní Afriky pocházejí z pouštního či polopouštního biotopu, ve venkovní i vnitřní expozici budou mít písek, přičemž vnitřní ubikace bude vytápěná žárovkami. Výběh vybavíme různými prvky, které jim umožní rozvoj pohybových a jiných aktivit i rozhled po okolí," sdělila mluvčí hodonínské zoologické zahrady Bohunica Mikulicová.

Nejpozději do začátku října se pak zvířata přestěhují do větších prostor v místech současného kontaktního dvorku s domácími zvířaty. „Dostanou větší plochu, ohraničenou nikoli pletivem, jako tomu bude v provizorním výběhu, ale sklem, který umožní lepší pozorování zvířat ze strany diváků, a bude lépe korespondovat s protějším pavilonem kočkovitých šelem, jejichž výběhy jsou rovněž obehnány sklem," řekl ředitel zoo Martin Krug.

Do zoo v Hodoníně přibyla skupina devíti surikat.Jsou oblíbené

Surikaty jsou u návštěvníků oblíbené díky své permanentní aktivitě. Již v pátek nad nimi stály desítky zvědavců, nejčastěji těch dětských. „Je fajn, že jsme sem přijeli zrovna v den, kdy zvířata přivezli. U dcery měly úspěch," potvrdila matka dvouleté Simonky, která mezitím na cibetkovité šelmy mávala. Šelmy, pro které je typický postoj s mírně svěšenými předními tlapkami podél bříška, vytvářejí až třicetičlenné kolonie, které žijí v podzemních soustavách nor. Jeden ze skupiny je vždy za hlídače a v případě nebezpečí vydává varovné zvuky.

Samice rodí od dvou do deseti mláďat. Pro surikaty je typický přísný matriarchát. „Ve skupině tedy vládnou samice, které tam udávají tón a o všem rozhodují. Pokud v přírodě vůdčí samice uhyne, skupina se zpravidla rozpadne a zvířata vyzabíjí jiné klany," doplnila Mikulicová.

Surikaty se živí hmyzem, převážně termity, kobylkami a sarančaty, pavouky, štíry a také menšími obratlovci jako jsou hadi, ještěrky či hlodavci. V Hodoníně jim přilepší o tvaroh a vajíčka a také o ovoce a zeleninu. Prvním jídlem v novém domově byly myši.