„Datum jsme museli posunout hlavně kvůli špatnému počasí. Půda totiž více ujíždí. Společnost, která na svahu pracuje, tak musí vytěžit dvojnásobný objem zeminy," řekla starostka Blatničky Jarmila Hrušková.

Zrovna ve čtvrtek zástupci obce vyrazili na pravidelnou kontrolu oblasti. „Svah má jílovité podloží. To znamená, že je nepropustné, lepkavé a dlouho schne. Na jaře často pršelo, kvůli čemuž voda prosákla celou masou. To způsobilo dva problémy. Přesívaná hlína úplně zalepila síta a bylo potřeba ji neustále převážet z hromady na hromadu. Dalším problémem bylo, že nákladní auta měla kola zalepená hlínou," vysvětlil technický dozor za obec Blatničku Karel Vaštík s tím, že stavebníci museli práce načas přerušit, jinak by silnice v obci pokrylo bláto.

I když se termín dokončení změnil, cena zakázky zřejmě zůstane stejná. „Veškeré náklady nese zhotovitel. Stavba má být dokončená do osmnáctého září, zkolaudovaná a předaná do konce roku," sdělil technický dozor.

Práce na svahu začaly už v minulém roce a vyjít měly na necelých třináct milionů korun. Obec díky dotacím zaplatí jen třináct procent této částky. V plánu je i zatravnění svahu, to ale vyžaduje, aby více zapršelo.