Mikulčické valy, Svatý Antonínek nebo loď Konstancie. Netradiční místa, která si dvojice vybírají pro nejdůležitější den ve svém životě. Místo kostelů a radnic si mladí lidé stále častěji své ano říkají v přírodě.

Jedním z příkladů jsou novomanželé Ludmila Mráková z Dolních Bojanovic a Milan Myška z Vyškova, kteří se před časem vzali u hodonínského jezu. Místem jejich sňatku se stala výletní loď Konstancie.

„Je to místo prvního setkání. Navíc jsme chtěli svatbu venku, v přírodě. Dohodli jsme se, že ji nechceme ani na radnici ani v kostele,“ potvrdili před časem novomanželé. Mladý pár se tak stal oficiálně první dvojicí, která se na Konstancii vzala, a to i přesto, že o svatbu na lodi už v minulosti projevily zájem páry dva.

Stejně jako manželé Myškovi volí místo kostela či radnice přírodu i jiní. V posledních letech se tak může například lidem, kteří zavítají na mikulčické Valy poštěstit a mohou být svědky jedné z několika svateb, které se u Slovanského hradiště odehrávají.

„Máme tu tak čtyři, pět svateb ročně,“ říká starosta Mikulčic Josef Helešic. Podle něj přitom není pravidlem, že by se na místě, kde se ročně oslavuje příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje, oddávaly pouze místní páry.

Místní i přespolní

„Měli jsme tu svatbu páru z Hodonína ale i od Brna. Také letos se ještě jedna svatba uskuteční,“ potvrzuje. Důvod, proč mladí lidé volí právě mikulčické valy, vidí jasně. Je jím především vztah k přírodě.

Podobné je to v Blatnici pod Svatým Antonínkem, kde zájem o svatby na kopci Svatého Antonínka začal v loňském roce. „Vloni jsme oddali dva páry. Letos jsme jich měli už pět. Nějak se to rozkřiklo,“ usmál se místostarosta Blatnice Antonín Těthal. Také ten říká, že se v místech, kde se ročně koná několik poutí, neberou pouze lidé, kteří pochází z Blatnice.

„První pár, který se na Antonínku vzal ,byl původně na dovolené na myslivecké chatě. Tamní prostředí je opravu nádherné. Kraj se jim nejspíš zalíbil. Myslím, že jim učarovala zdejší příroda,“ doplnil Těthal.

Přesto, že je výjimečné už samo místo, které si novomanželé pro svůj sňatek vybírají, nešetří ani nápady. Předposlední svatbu, která se na Antonínku odehrála, tak sledovalo několik desítek motorkářů.

„Novomanžel je členem fanklubu motorek, takže přijelo na padesátku silných strojů,“ zavzpomínal místostarosta. V loňském roce zase přijela od myslivecké chaty nevěsta na koni. „Musím říct, že obě svatby byly velice pěkné,“ pochválil.

Netradiční svatbu už zažil také starosta Tvarožné Lhoty Jiří Uřičář, který v loňském roce oddal pár na rozhledně Travičná.

„Novomanželé se chtěli podívat na život z vyšší perspektivy. Byla to víceméně taková symbolika,“ uzavřel starosta.