A ještě ke všemu je kolem tolik krásy. Akce se totiž koná v místním zámeckém parku. „Mami, podívej, kolik loutek, pojďme si zahrát divadlo," žadoní asi pětiletá Annička. Má na výběr z pěti divadélek s různými kulisami. Kolem nich jsou rozvěšeny desítky loutek. Nejsou to sice typické figury jako král, princezna nebo šašek, ale to dětem vůbec nevadí. A tak si nejen ony, ale i rodiče vytvářejí vlastní příběhy se silákem nebo podivným strašidlem. Přesně to je záměrem Loutkoviště, nebo-li loutkového hřiště.

Ti, kterým se do hraní moc nechce si mohou jen sednout na vak nebo lavičku a nechat se bavit pohádkou O Josefíně včelce a její křehké dušence. Všichni sedí, ani nedutají a sledují one woman show Vandy Kavkové z brněnského HaDivadla.

Koho nebaví pohádky, pouští se do tvoření.Může lepit, stříhat, malovat po šiškách nebo si nechává vyrobit vlastní placku na tričko. Vše pod taktovkou Lesní školky Petrklíč ze Bzence. „Aktivity máme namyšlené tak, aby děti netvořily podle šablony, ale využily vlastní fantazii a kreativitu. Nachystali jsme nejrůznější materiál od kolíků, přes barevná dřívka nebo šišky a děti si z nich vyrábějí hady, housenky nebo třeba chobotnice," říká Barbora Blažíčková z Lesní školky Petrklíč.

To ale není vše. Na stole je hromada tiskátek, díky kterým vznikají pod malými ručkami originální pohlednice a zapojují se i rodiče a babičky. Sedí u stolů a ti, kteří mají zrovna chvíli čas a nehrají s dětmi divadlo, netvoří nebo nehoní ratolesti po parku, malují. Nebo spíše omalovávají. Antistresové omalovánky, ve tvaru trojúhelníku. Až je hotovo, maminky, tatínci, babičky či dědečkové jsou dostatečně klidní, papír putuje na velkou desku a vytváří tak originální obraz.

Ten další pomalu vzniká pod rukama komiksového grafika a animátora Petra Nováka alias Ticho762. Fandové komiksů i historie jej znají například z díla Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo. Obraz složený ze tří částí časem mizí z volného prostoru pod "střechu" Orchestry. Začíná pršet.

Děti běhají v pláštěnkách. Rodiče se připravili. Většina návštěvníků se však přesunuje do šapitó, kde se za malou chvíli začíná další divadelní představení Chuťovky trojice Juanitas Bananas. A člověk žasne. Asi málokoho napadlo, že se dá necelou hodinu dlouhé představení uhrát s cuketou, mrkví, lilkem, cibulí nebo ananasem. Výbuchy smíchu potvrzují, že jde o trefu do černého a baví se děti i dospělí.

A pořadatelé mají radost. Přesně o tohle jim jde. Nabídnout festival pro fandy alternativy, ale i pro rodiny. „Na rodiny s dětmi jsme se zaměřovali už od začátku, bylo to hodně provázané, protože jsme zvali různá divadla s představeními pro nejmenší. Letos ale věnujeme více pozornosti tomu, aby tady děti měly vyžití. A je pravdou, že zájem ze strany rodin stále roste," říká ředitel veselského kulturního centra Michal Blažíček. Formát festivalu se od začátku nemění, a tak je záměrem nabídnout hudbu i divadlo alternativní scény.

A tak až nejmenší ulehnou do postelí vyčerpáním, čeká na rodiče ještě koncert Justina Lavashe a Wasilům Rubáš nebo divadelní představení Waxwing theatre: Smysl Kura. Ve Veslí to žije až do rána.

ZUZANA ČERNÁ