Uplynulou sezonu označil jako nejlepší ve víc než třicetileté historii pálenice. „Začali jsme šestého srpna třešněmi, ranými meruňkami, pak na řadu přišly hrušky, jablka a ryngle. Teď pálíme trnky, které jsou chuťově také mimořádné. Od listopadu jedeme nepřetržitě. Neodpočinuli jsme si ani přes svátky a Nový rok," řekl Doupovec.

Podle majitele veselské podniku, který provozuje pálenice i v Žeravicích, Ždánicích a na Hradišťsku, Libora Skřivánka, byla sezona o třicet procent lepší, než předchozí. „Už nyní máme objednávky do konce února, což je o měsíc víc než loni," řekl Skřivánek.

Naopak v pondělí zavřel kohoutky kotlů Antonín Konečný z Pěstitelské pálenice v Čejkovicích. Nejčastěji si u něj nechávají kvas vypálit lidé z okolí vinařské obce i Hodonína. „Sezona byla standardní, končili jsme podobně jako loni. Bylo sice dost meruněk, ale málo švestek. Co se týká kvality ovoce, tak jej bylo dost, nemělo tolik vody a cukry nebyly tak vysoké jako v sezoně předešlé," zhodnotil Konečný.

Nelegální pálenice

Podle Skřivánka pomohla metanolová aféra, protože lidé, kteří se bojí o své zdraví, nechtějí kupovat neznámé lihoviny. „Nechodí už do černých pálenic. S vlastní úrody chtějí mít vynikající a kvalitní pálenku. Nelegální pálenice totiž nesplňují bezpečnostní normy, a proto se stávají pro lidi velmi nebezpečné," myslí si Skřivánek.

Konečný však takový poznatek nemá. Jeho kolegu z Dolních Bojanovic Petra Komosného znechutil přístup státu i lidí. „Také jsem si myslel, že se poučí a začnou pálit v certifikovaných pálenicích. Místo toho ale pálí doma a nebojí se pak kořalku prodávat, což je taky trestné. A stát s tím nic nedělá," kroutil hlavou provozovatel pálenice, který odhaduje, že kvůli černým pálenicím má devadesátiprocentní odliv výdělku.

Nelegální pálenice navíc v roce 2010 podpořila změna zákona. Zatímco v předešlých letech policie pálení posuzovala jako trestný čin, od té doby ho bere jen jako přestupek. „Dopustí se ho ten, kdo úmyslně vyrobí líh nebo destilát bez povolení, anebo ten, kdo tento líh či destilát přechovává nebo uvádí do oběhu," informoval o přesném znění zákona hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Za tento přestupek hrozí pokuta až tři tisíce korun.

Od státní policie ji však na Hodonínsku v roce 2013 nikdo nedostal. „Loni jsme žádnou černou pálenici neodhalili," uvedl Zámečník.

Obdobný výsledek má i celní úřad. „V loňském roce jsme na Hodonínsku nezjistili žádné nelegální pálenice," sdělila jihomoravská mluvčí celního úřadu Lada Temňáková.