Zároveň přiblížil její počátky. „Začaly v myšlenkách mého otce, který je dnes členem řádu svatého Huberta, jenž jezdíval na nám tak blízký Hostýnek, kde tyto mše bývalý dřív. A odtud se jejich idea přenesla právě k nám do Louky," popsal Škopík.

Kromě zástupců právě řádu svatého Huberta byli v čestném průvodu také Moravští rytíři svatého Rostislava a Kolumbana, Černí myslivci Pobeskydští v doprovodu trubačů fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. „Přijeli kolegové z východu i západu, například myslivci ze Slovenska, kamarádi z Karlových Varů či Prahy, členové okolních horňáckých mysliveckých sdružení i okresního spolku. A dokonce dorazili i přátele z Rakouska," představil hosty, kteří do posledního místa zaplnili lucký chrám, Škopík.

Například ze slovenské Myjavy přijela Marika Hladká. „Jsem tady poprvé, ale mám tady několik známých. Přijela jsem sem hlavně kvůli myslivosti, je takovou mou životní náplní," řekla Myjavanka, která se k Hubertovu cechu dostala přes fotografování zvěře a přírody. „Pak už to šlo samo," pousmalá se Hladká.

Do Louky zavítal také předseda hodonínského Okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík. „Chystal jsem se na Svatohubertskou mši do Louky už několikrát, ale nikdy mi to nevyšlo, tak jsem rád, že jsem tady poprvé," svěřil se předseda.

Nejen mše přitáhla k luckému svatostánku návštěvníky, po ní totiž začal pestrý doprovodný program. Příchozí se tak mohli zaposlouchat do minikoncertu trubačů, podívat se na vábení zvěře odborníkem Václavem Svobodou či na ukázku sokolovitých ptáku s létáním a kontaktem s dětmi. V okolních stáncích si mohli milovníci myslivosti doplnit knihovnu, osvěžit se či koupit zajímavý dárek.