I proto bývají právě v této vesnici oslavy tak velké. Letos dokonce po jedenácté hodině, kdy se smí oficiálně víno začít chutnat, stály ještě před pokladnami desítky lidí, kteří se nestihli natlačit na nádvoří včas. Svátek totiž vyšel na neděli, takže zájem lidí byl vyšší. „Není pro mě jednoduché se uvolnit ve všední den z práce. Proto jsem na svatomartinské ochutnávce v Čejkovicích na zámku nikdy nebyl. Těšil jsem se, že tentokrát si tu atmosféru konečně vychutnám," uvedl jeden z návštěvníků Karel Martiňák, který přijel z nedalekých Dubňan. Jak dodal, jiné roky chutnal mladá vína vždy až o víkendu po svátku sv. Martina.

„Je také trochu jiná atmosféra. Lidé nepospíchají, protože je neděle," ocenil starosta Čejkovic Pavel Novotný.

Příchozí mohli ochutnat všech čtyřiapadesát vzorků vín z Čejkovic, která letos získala oficiální značku – Svatomartinská.

Mnohem větší zájem o vína zaznamenal také Kyjov. Připravených dvě stě padesát skleniček zmizelo během chvíle a podobně rychle mizelo pak i víno. „Lidé by chtěli i další skleničky, ale více jich nemáme. Proč také jich prodávat více, když by do nich nebylo víno," poznamenal jeden z pořadatelů Pavel Navrátil. I zmíněný počet stačil k tomu, aby bylo přichystané víno vypité za něco málo více než jednu hodinu.

V Kyjově bylo možné ochutnat čtyřiatřicet vzorků od jedenácti vinařů. Všechna vína byla oficiální Svatomartinská.

Tlačenice byla ale i na dalších místech, kde se v neděli po jedenácté dopoledne otevřely láhve s mladými víny. Akce se konaly například i v Hodoníně, Mutěnicích, Hovoranech nebo v Čejči.

V poslední jmenované vesnici bylo hodně těsno v tamním sklepě U Zvonu, kde pořádali ochutnávku místní zahrádkáři a vinaři. K okoštování bylo více než sto vzorků. Téměř všechny byly mladých vín, i když ne těch se značkou Svatomartinská. „Kromě čtyř jsou to ale všechno odrůdy Svatomartinských vín," uvedl pořadatel Zdeněk Stávek.

Národní vinařské centrum ve Valticích udělilo Svatomartinskou značku celkem 380 vzorkům vína. V letošní nabídce bílých Svatomartinských vín je nejvíce zastoupená odrůda Müller Thurgau. Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými. Celkem se o udělení značky Svatomartinské ucházelo 431 vzorků.