Už jen necelé tři týdny dělí vinaře od okamžiku, kdy se na svět vyloupne mladé, Svatomartinské víno. Má ho být tři čtvrtě milionu lahví. Na svátek svatého Martina, tedy jedenáctého listopadu, si s ním lidé poprvé připijí. „Víno, které už čtvrtým rokem na Martina vítáme, si získává rok od roku stále větší oblibu.

Tato značka je pro spotřebitele jakousi zárukou, že se pod ní objeví pouze kvalitní a ověřená mladá vína,“ podotkl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Zrají jen několik týdnů, ale za tu dobu už stačí získat osobitý půvab a charakter. Mezi prvními, kteří se tradice ujali, byli už v roce 2003 vinaři z Čejkovic. Ti se zvyku chopili ještě dříve, než známku získal Vinařský fond ČR.

„Od prvopočátku Čejkovičtí patřili k hlavním výrobcům Svatomartinských vín, a to platí stále,“ uvedl vinařský odborník René Bárta. I letos Čejkovičtí nezaháleli. Více než dvacet z nich, což je přibližně třetina všech přihlášených vinařství, opět vyrábí mladé víno pod zavedenou značkou. Zárukou kvality Svatomartinských vín je, že před uvedením na trh je každé víno posouzeno nezávislou komisí. Označení Svatomartinská ponesou na vinětě jen ta, která splnila všechna kritéria. Do prodeje by letos mělo pod společnou značkou jít zhruba 750 tisíc lahví vína. Konkrétně 276 tisíc lahví bílého, 192 tisíc růžového a 265 tisíc lahví červeného vína „To je téměř o sto padesát tisíc lahví více než v minulém roce,“ řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Ani tentokrát nebude na trhu chybět mladé víno ze Bzence, které je, a přesto není, Svatomartinské. Po francouzském vzoru, které mladá vína označuje Beaujolais (čti Božolé), uvede opět své Bunžolé vinař Vlastimil Bunža. „Naše Bunžolé je také mladé víno, ale nepatří pod Svatomartinskou značku. Vyrábíme je z Portugalu. Zatím máme přichystáno tři a půl tisíce litrů, ale nemusí to být konečné číslo. Dokud bude zájem, budeme vyrábět,“ směje se Vlastimil Bunža.

Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná pouze z konkrétních odrůd. Pro bílé víno jsou to odrůdy Müller - Thurgau a Veltlínské červené rané, pro růžové a červené víno je to Modrý Portugal a Svatovavřinecké. K registraci značky Svatomartinské došlo v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. První otevírání lahví mladých vín s typickým znakem na vinětě se uskuteční na svátek svatého Martina.