Mladí panovníci, kteří letos pojedou v čele krojovaných družin ve Vlčnově, Hluku a Kunovicích, podepsali na věhlasné Blatnické hoře pamětní listinu jako připomínku jejich historického „summitu“.

Svatý Antonínek byl podle názoru odborníků pro setkání králů ideální z několika důvodů. „Blatnická hora je významným regionálním poutním místem. Nachází se na ní studánka, která má údajně zázračnou moc. S jízdou králů historie Svatého Antonínka sice přímo nijak nesouvisí, pro podobné setkání vladařů je ale bezesporu příhodným místem,“ poznamenal hradišťský folklorista Jiří Jilík. Za pravdu mu dala také jedna z hlavních organizátorek akce, ředitelka Klubu sportu a kultury ve Vlčnově Zdeňka Brandysová. „Svatý Antonínek je místem, kde se setkávají obyvatelé z celého okolí. Nepovažovali jsme za vhodné uspořádat tříkrálovou schůzku v některé z obcí, kde se slaví jízdy králů, aby nás někdo neobvinil, že tuto obec zvýhodňujeme. Proto jsme raději zvolili významné poutní místo,“ vysvětlila Brandysová.

Pro rodinu kunovického krále Miroslava Dudy se setkání s jeho vládcovskými kolegy stalo mimořádnou událostí. „Kopec na Svatém Antonínku má svou neopakovatelnou atmosféru a bohatou historii. Svá díla zde tvořil malíř Jožka Úprka a další významní umělci Slovácka. Setkání králů bereme jako předvoj událostí, které souvisí s jízdou králů. A do těch už zbývá jen několik málo dnů,“ popsala své pocity matka kunovického krále Monika Dudová.

Pro vlčnovského krále Petra Šobáně bylo svatoantonínské setkání vítanou příležitostí pro poznání svých vladařských kolegů. „Jako králové spolu budeme asi dobře vycházet, nezaručuji ovšem, že se na slavnostech do sebe nepustí naše družiny,“ netajil své obavy vlčnovský král.

Impulsem pro myšlenku uspořádat netradiční setkání králů byl podle pořadatelů mimo jiné i fakt, že se v letošním roce uskuteční hned tři jízdy králů. Každá z nich má ale jiný interval. Například ta vlčnovská se koná každoročně.

Kunovická se koná jednou za dva roky a v Hluku tuto starobylou slavnost pořádají jednou za tři roky. Kunovicemi pojede král s družinou 18. května, Vlčnovem pak 25. května a hluckými ulicemi se vydá průvod královských jezdců 6. července. Funkce hluckého krále se ujal Lukáš Šimčík.

Zástupci „královských obcí“ už mají několik setkání za sebou. Počátkem února se například sešli ve vlčnovských búdách, aby se dohodli na propagaci společné „trojjízdy“ králů a vzniku takzvaného královského trojúhelníku. Ten tvoří pomyslné propojení lokalit, kde se jízdy králů konají.

Společným postupem při propagaci slavností chtějí organizátoři přilákat více turistů do regionu. Díky šestiletému intervalu, který spojil všechny tři jízdy králů, je k tomu podle jejich mínění výjimečná příležitost.

„Všechny tři jízdy králů vycházejí ze stejné tradice, ale v každé obci je tato slavnost mírně odlišná. Ta vlčnovská je typická neopakovatelným předvečerem jízdy králů ve vlčnovských búdách. Kunovice den před jízdou králů organizují formanskou jízdu. V Hluku se tato slavnost postupem času změnila v Dolňácké slavnosti a tamní festival dechovek,“ upřesnila místostarostka Kunovic a jedna z hlavních organizátorek královských slavností Ivana Majíčková.