Mezi nimi je také barokní kostel svatého Martina, na němž příchozí zaujme i zazděný gotický vchod. „Máme všechna povolení i potřebné peníze. Dokonce už máme podepsanou smlouvu s firmou, takže počítáme s tím, že se v nejbližších dnech začne. Lokálně vymění střešní krytinu, obnovovat budou také fasádu či průčelí,“ sdělil v pondělí administrátor římsko-katolické farnosti Strážnice Lukasz Karpinski s tím, že vše má být hotové do konce tohoto roku.

Podobně jako farnost uspěli se svými žádostmi o dotace z programu regenerace městských památkových zón i majitelé dalších dvou unikátních objektů při náměstí Svobody. „Program vyhlašuje ministerstvo kultury, jeho podmínkou je, aby určitý podíl při spolufinancování měla obec a žadatel o dotaci,“ vysvětlila vedoucí finančního odboru strážnické radnice Darja Francová.

Nalezená munice u Kyjova.
Video: Muž našel munici. Policistům ji přivezl v kufru svého auta

Stát s městem tak přispějí i na první etapu obnovy střešního pláště na starobylém domě s pivnicí na rohu náměstí Svobody a Boženy Hrejsové. Tato stavba s pozdně renesančním jádrem si prošla složitou historií i rozsáhlou přestavbou.

I třetí podpořený objekt může zaujmout turisty přicházející na náměstí z Panské ulice. Chráněná stavba, která podle památkářů reprezentuje hodnotnou architekturu z druhé poloviny 17. století, je už připravená na obnovu vnějšího pláště.