Vedení nejmenšího města okresu rozhodlo zvýšit roční platbu o padesát korun, na rovnou pětistovku. „Domnívám se, že to není motivační. Navrhuji zůstat při stávající částce,“ řekla ždánická zastupitelka Iva Stafová.

Většina městských poslanců ji ale přehlasovala. Reagovali tak na zvyšující se náklady na svoz a likvidaci odpadu, které se meziročně zvýšily ze 445 na 494 korun na obyvatele.

Nová podoba Kina Svět v Hodoníně.
Zavřeno. Kino v Hodoníně rekonstruují, filmy promítnou v kulturním domě

To Bzenečtí se k podobnému kroku při schvalování obecně závazné vyhlášky neodhodlali. Celkové náklady města za odpad se zvýšily i tam, ale jen o dvacet tisíc korun. Tedy asi o tři korun na obyvatele. „Poplatek jsme nezvyšovali, a to kvůli motivaci. Jsme rádi, že lidé třídí, což se zvláště projevuje u bioodpadu,“ sdělil bzenecký starosta Pavel Čejka.

Poplatky za svoz a likvidaci odpadu ve všech městech okresu Hodonín
- Ždánice: 450 Kč, v příštím roce 500 Kč
- Bzenec: 400 Kč
- Vracov: 450 Kč
- Strážnice: 468 Kč (250 + 218 - náklady za předchozí rok)
- Dubňany: 610 Kč
- Veselí nad Moravou: 456 Kč
- Kyjov: 250 Kč
- Hodonín: 600 Kč
* částka je za osobu a rok

Sousedé ve Strážnici změnili vyhlášku naposledy loni před Vánoci. Výši tamního poplatku ovlivňuje přepočet ročních nákladů za odpad na jednotlivé obyvatele. „Právě připravujeme podklady pro radní,“ uvedl vedoucí strážnického odboru životního prostředí Jaromír Michálek.

To v Dubňanech i Kyjově zřejmě všechno zůstane tak jako letos. „Celkové náklady za odpad činily loni 6,5 milionu korun. Příjmy z poplatků byly 2,7 milionu a navíc jsme od EKO-COMu dostali odměnu za dobré třídění ve výši 1,23 milionu korun, takže se výše poplatku měnit nebude,“ vysvětlil mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil.

To jeho kolega z Hodonína Josef Horníček předpokládá, že by se tamní zastupitelé mohli vyhláškou ještě letos v prosinci zabývat. „Jaké však budou návrhy na změny, v tuto dobu zatím neznáme,“ dodal mluvčí Městského úřadu v Hodoníně.

Ilustrační foto.
Zdražování: nemocnice se brání e-aukcí

Město loni za odpad doplácelo zhruba osm milionů korun.