„Sysli jsou zvědavá zvířata a letadel se nebojí. Když kolem nich letíme, dívají se, co se děje. Ochranáři je pozorují z dálky dalekohledy, my je z letadel vidíme z metru a půl,“ komentuje soužití syslů s piloty vedoucí letového provozu Josef Bílík. Syslové provozu na letišti nepřekážejí.

„Do motorů nám nelezou, takže s nimi nemáme problémy,“ žertuje Bílík. Říká jen, že občas srovnávají hromádku po syslím úderníkovi, který vykope víc hlíny než obvykle. Provoz na letišti syslům prospívá, protože přistávací plocha se musí často sekat.

„Daří se jim dobře na místech, kde je nízký porost. Svědčí jim taky lehká písčitá půda, ve které si kopou svoje nory,“ popisuje životní podmínky zvířat zoolog Vít Hrdoušek.

Sysel má nepřátele hlavně mezi dravci. Na káně je příliš velký, ale pro lišku je vítanou pochoutkou.
Letiště u Kyjova je součástí seznamu evropských významných přírodních oblastí Natura 2000. Mimo to jsou menší počty těchto drobných zvířat ještě v bzenecké Doubravě a na hodonínském Pánově.

Ještě před šedesáti lety byl tento hlodavec početným nepřítelem sedláků, kterým ničil úrodu. Ve střední Evropě se rychle rozšířil taky proto, že tu neměl přirozené nepřátele.

Rozorávání luk a mezí odstranilo jejich přirozená stanoviště. Neprospělo jim ani chemické hnojení v družstvech. Způsob hospodaření se zemědělskou půdou udělal z rozšířeného druhu ohrožené zvíře. Sysel se tak přestěhoval z polí do zoologických zahrad.

V současnosti jsou sysli chráněni zákonem a ochranáři se snaží rozšířit jejich kolonie vysazováním do volné přírody. Místa jejich výskytu jsou významnými přírodními oblastmi.

Největší místy výskytu jsou právě letiště a vojenské prostory, které připomínají louky, na nichž původně žili. Nízká tráva, suchá půda a prosluněné prostředí láká sysly i na golfová hřiště a tábořiště. Vysoká tráva je pro ně smrtící. To vedlo k jejich úhynu například na letišti v Prostějově.

Nejvíc syslů je na letišti v Praze – Letňanech. V poslední době se ale objevují návrhy na jejich přestěhování jinam kvůli chystané olympiádě. Podle ochranářů by je to zlikvidovalo. U Kyjova jim nic nehrozí.