Šestapadesát dětí ze stanového tábora hodonínských Zálesáků zkusí na základně v Čeložnicích Zjistit sílu nepřítele. Tak se jmenuje hra, která je bude zaměstnávat. „Vaším úkolem je zjistit, kolik symbolů je na daném papírku a tyto symboly pak nahlásit na určeném místě. Musíte si ale dávat pozor, protože vás budou sledovat vedoucí. Když vás uvidí, zapíšou si vaše číslo a přijdete tím o správně uhodnuté odpovědi," vysvětluje nastoupeným dobrodruhům, kteří tráví čtrnáct dní ve stanu s podsadou, pravidla hry hlavní vedoucí Jakub Buček.

Na sobě má pirátský oblek, klobouk, za pasem šavli a bambitku a na rameni mu sedí veverka. Vypadá jako správný korzár. Název tématu letošního tábora totiž je Pod pirátskou vlajkou. „Jdeme do jídelny a tam si rozeberete čísla," zavelí nastoupeným družstvům.

Vzájemná pomoc

Jsou čtyři – Dypisčelští piráti, Mořští duchové, Ťuťu ňuňu a Bouřlivé krevety. „Co když máme v družstvu někoho, kdo neumí číst?" zazní z davu dotaz, zatímco si děti přivazují čísla. „Postará se o něj někdo ze starších a pomůže mu. Je to sice hra individuální, ale odrazí se v celotáborové hře družstev," odpovídá Buček.

Děti mizejí v lese. S šátky, čísly i pitím. I když to vypadá, že základna osiřela, není tomu tak. V kuchyni bublá na kamnech kuřecí vývar. V troubě jsou čtyři plechy s masem. „Dnes máme na oběd vepřo knedlo zelo. Kolik masa? Kolem devíti kilogramů. Také knedlíků bude devět," vypočítává hlavní kuchařka Jana Nováková.

S kolegyní Olgou Škrobákovou vstává před sedmou hodinou ráno. Směna jim končí v deset večer. „Denně chystáme pět jídel, snídani, dvě svačiny, oběd a večeři, takže je to náročné. Služební oddíly starších dětí nám ale pomáhají, třeba se škrábáním brambor. Na oběd pro sedmdesát lidí jich musíme uvařit dvanáct kilogramů," směje se Nováková.

Do Čeložnic jezdí hodonínští Zálesáci podle zástupce hlavního vedoucího Petra Kománka už více než třicet let. Začínali s malou buňkou, dnes mohou děti využít zázemí zastřešené jídelny a zároveň společenské místnosti. Dopřávají si také luxus v podobě umyváren pod střechou a sprchy s teplou vodou.