Spojili tak nejen starodávný zvyk ukončení vegetačního roku, spojený s obdobím hojnosti, ale také připomněli dobu strádání z počátku 19. století. Tehdy celou Evropu zasáhly Napoleonské války, které se nevyhnuly ani Bzenci.

„Náš 1. granátnický pluk z Brna se účastní pravidelně všech takových akcí, které se týkají vzpomínek na Napoleonské války,“ uvedl třiasedmdesátiletý granátník Bohuslav Adámek z Holubic. V té době měli podle něho hodnosti jen důstojníci. I tak jeho v uvozovkách obyčejná granátnická uniforma vyšla včetně zimní výstroje a křesadlové předovky z roku 1798 na sedmdesát tisíc korun. „Moje paní mi fandí, i když jsem věčně pryč. Jsem totiž také zakladatelem Napoleonské společnosti,“ odpověděl na otázku, jak se na neobvyklou zálibu tváří jeho žena.

Na tradičním průvodu městem, který začal na nádvoří bzeneckého zámku přesně ve čtrnáct hodin, byly k vidění repliky historických zbraní i uniforem všech tří vojsk, které se před dvě stě čtyřmi lety utkaly na bojišti ve Slavkově. Jednotky se pak v plné parádě předvedly stovkám diváků za zvuku výstřelů z děl také na náměstí.

„Předvedli jsme také půlhodinovou ukázku bitvy na volném prostranství před zámečkem,“ vyjmenoval zastávky dvouhodinového programu voják v uniformě francouzského dělostřelectva. Jak naznačil, krev při něm netekla, zato místo ní teklo od odpoledne nejen červené Svatomartinské ví­no.

„Byli jsme totiž pozvaní i na tradiční Svatomartinskou vín pod Sokolovnu,“ vysvětlil jeden z účastníků tažení Napoleonských vojsk městem. Svatomartinská ochutnávka, svěcení mladých vín včetně volby vinařské superstar výstavy byly také součástí odpoledního programu slavností.

A kdo měl chuť na tradiční menu spojené se svátkem sv.Martina, mohl si dát pečené kachní stehno s knedlíkem a se zelím, pečená husí prsíčka či smažená kachní jatýrka.