Jsou stále oblíbenější a stále rozšířenější. Kruhové objezdy.

První v historii města má už i Kyjov. Leží na křižovatce Havlíčkovy a Brandlovy ulice. Řidiči po něm sice jezdí od čtvrtka, teprve včera ale dostal punc oficiality.

„Neustále se zvyšující dopravní zatížení této křižovatky vyústilo v její přestavbu,“ uvedl ředitel Správy a údržby Silnic na jižní Moravě Jan Zouhar.

Hlavní cíle, jenž má stavba plnit v budoucnu jsou jasné: větší přehled a plynulejší provoz pro řidiče.

„Už od roku 2006 jsme s Jihomoravským krajem intenzivně pracovali na tom, aby kruhová křižovatka vyrostla,“ řekl krátce po slavnostním přestřižení pásky starosta Kyjova František Lukl.

Celkové náklady se vyšplhaly na částku přesahující šestnáct milionů korun. Aby první kruhový objezd mohl ve městě vůbec vzniknout, potřeboval Jihomoravský kraj získat peníze. Ty nakonec přišly ze Státního fondu dopravní infrastruktury a činily téměř jedenáct a půl milionu.

Zbytek doplatila kyjovská radnice.

„Jsme spokojení. Na místě máme také nové osvětlení přechodů. Vznikne tam ještě jeden, který uděláme na podnět obyvatel, již u kruháče bydlí. Pak už to bude v naprostém pořádku,“ liboval si starosta.

Vznik dalšího přechodu směrem do centra města lidé kvitují. Nelíbí se jim totiž, že musí přecházet o kus dál.

„Bylo by to dobré, kdyby byl blíž. Není vyznačený a chodci přechází tak, jak byli zvyklí dřív. Tím pádem ale vstupují do křižovatky,“ komentovala potřebu nové zebry například Jana Rajsiglová.

Hlavní přípravy dělníci zahájili v polovině června, kdy se započalo s přeložkami inženýrských sítí. Uzavírku pak řidiči museli skousnout od třetího července, kdy přišly na řadu výkopové práce a samotná výstavba. Ty skončily až ve čtvrtek. V ten den vyjela na úvodní kyjovský kruháč první auta.

Do roku 2011 by ve slovácké baště měla jezdit auta už po trojici takto upravených křižovatek. Další mají vyrůst u nemocnice a zatím poslední plánovaná u výjezdu směrem na sousední Vlkoš.

Současný kruhový objezd umožňuje rovněž dopravu kamionům a v budoucnu pojme očekávaně hustší provoz. V jeho blízkosti totiž vzniká supermarket