Ten v Mutěnicích starostuje šestnáct let, stejně dlouho je místostarostou křesťanský demokrat Petr Bíza. Ve své radniční spolupráci budou zřejmě pokračovat další čtyři roky. Vítěznou stranou je totiž KDU-ČSL a nejvíce preferenčních hlasů získal lídr Živnostníků. „I když nám utekl čtvrtý mandát, tak jsme spokojení. Budeme pokračovat v podobném složení, máme už něco za sebou, takže je vidět, že spolupráce funguje," uvedl místostarosta a jednička lidovců Petr Bíza.

koalice mutěnice
- 2014: KDU-ČSL, SNK Živnostníci, SNK, ČSSD, Vinaři
- 2010: KDU-ČSL, SNK- Živnvostníci, ČSSD
- vedení: starosta Dušan Horák (Živnostníci) a místostarosta Petr Bíza (KDU-ČSL)

Počítá s tím, že se koalice rozšíří. Doposud totiž dávali se Živnostníky a sociálními demokraty v patnáctičlenném zastupitelstvu jen těsnou většinu. Navíc letos jeden mandát těsně ztratili. „Doposud jsme měli v radě tři lidovce a dva živnostníky, teď tam budeme asi jen dva, naopak jeden radní bude SNK," přiblížil aktuální stav vyjednávání Bíza a upozornil, že změna nastane i u radních za KDU-ČSL. Jeho dva kolegové totiž už letos nekandidovali.

Starosta navíc počítá s tím, že v koalici setrvají i sociální demokraté a přidají se také Vinaři. Koalice tak posílí na deset zastupitelů. „S lidovci spolupracujeme od roku 1998 a nebojím se říct, že jsme něco dokázali. S dalšími členy koalice se také známe, už v zastupitelstvu pracovali. Základem je tolerance a používání zdravého rozumu," řekl starosta.

Toho velice potěšil úspěch manželky. Spisovatelka Naděžda Horáková totiž z posledního patnáctého místa poskočila na třetí. „Jako Živnostníci jsme měli na kandidátce málo žen, tak jsme se domluvili, že oslovím moji ženu. Ta všechny překvapila a nám pomohla k celkovému druhému místu," smekl Horák.

Třetí nejsilnější složkou koalice mutěnické radnice bude SNK. „Podpoříme dosavadní vedení. Sice kandidujeme už několik let, ale radním od nás doposud nikdo nebyl. Tím bude Augustin Charuza, který už pracoval jako předseda kontrolního výboru a má bohaté zkušenosti ze zastupitelstva," sdělil lídr SNK Petr Blaha.

Nejsilnější opoziční stranou budou Svobodní. „Výsledky považuji za úspěch, máme tři mandáty, přitom jsme se do sestavování kandidátky pustili v červenci a za měsíc jsme ji měli připravenou. Vyhranili jsme se a některé postupy v obci kritizovali, tak jsme zvědaví, jak bude naše práce braná v zastupitelstvu," řekl lídr mutěnických Svobodných Josef Vagunda-Drgáč, který skončil druhý v počtu získaných preferenčních hlasů.

Podle jeho slov se zvolení zástupci budou snažit o zprůhlednění radnice, počínaje veřejnými zakázkami. Mezi zastupitele se za Svobodné dostala trojice členů ekologického sdružení Čisté Mutěnice.