Jeho nový oblek stejně jako garderoba sestry Ely zůstanou ve skříni. „Na taneční ale nezanevřu,“ věří dívka. Byť na školní taneční kurzy podle lektora Jiřího Míšeňského patrně nedojde ani na jaře. „Učíme na lekci více než padesát žáků, kurzy jsme ani nestihli zahájit. S řediteli škol teď domlouváme, zda příští sezonu posuneme lekce do třetího ročníku, nebo budou pro druháky i třeťáky, kteří je nyní musí oželet,“ uvedl Míšeňský.

Lucie Buryanová je lektorkou v brněnské taneční škole Starlet s padesátiletou tradicí. Žádnou jinou ve městě zřejmě neprošlo víc Brňanů. Také oni řeší, co si počít s výpadkem, který nepamatují. „Lidé ale kvůli covidu tančit nepřestanou. Je to vášeň, která překonává krize. Tančilo se také za války a po ní vždy nastal boom,“ povídá s nadějí žena.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek
Dopad vánočních svátků: Nakažených seniorů prudce přibylo, varoval Dušek

Po zavedení opatření a vynuceném ukončení tanečních kurzů některé páry do jejich školy posílaly fotky, jak tančí hříšný tanec v přírodě, na atletickém oválu či cyklostezce. Waltz, jive nebo polku teď ale mohou trénovat jen sami v páru. Opakovací lekce Starlet zveřejňuje alespoň přes sociální sítě.

Buryanová stále věří, že se situace na jaře zlepší a odložené taneční kurzy i prodloužené stihnou dokončit před létem. „Musíme se přizpůsobit. Jsme připravení velké skupiny rozdělit na menší,“ dodala.

Tanec v roušce

Na Břeclavsku zkušený lektor Václav Kosmák z Tanečního studia Morava také doufá, že nejpozději na jaře některé kurzy obnoví. „Je to smutné. Nepořádají se ani mistrovské taneční soutěže,“ podotkl.

Tanec v roušce podle něj není ideální, ale nebrání se takovému opatření. „Už jsem viděl i basketbalisty hrát v rouškách, což nechápu a nedovedl jsem si to předtím představit. Tanec je také kontaktní sport. Raději tedy v rouškách než vůbec,“ poznamenal Kosmák.

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů České republiky Martin Kuba
Hejtman Martin Kuba: O úspěchu očkování nerozhodne ministr, ale kraje

Kvůli hygienickým opatřením se nyní jeví jako logické nošení rukavic nejen u dam, ale i u jejich tanečních partnerů. „V tanečních jsem to u mužů nevyžadoval, ale někteří si rukavice berou z praktických důvodů, když se jim z nervozity potí ruce,“ usmál se Kosmák.

Jak říká, často mu chodí SMS zprávy od lidí, kteří se těší, až taneční znovu začnou. „Člověk bude mít i nadále potřebu setkávat se osobně a tančit v páru. Věřím, že za rok nás čeká naopak zářivá plesová sezona. Lidé si budou chtít vynahradit ušlou zábavu,“ doplnil Kosmák.