S podzimem přicházejí taneční kurzy pro studenty, ale i dospělé. Někteří taneční mistři nabízejí netradiční lekce. Tančit mohou školáci, ale třeba i manželské páry. V Hodoníně se chystá ples, na kterém může kdokoliv zkusit, co se naučil.

„Myslím, že taneční ke studentskému životu patří. Dřív chodili ze všech hodonínských škol i učilišť. Dnes mladí z učňáků nechodí skoro vůbec. Většinu tvoří studenti gymnázia,“ zachytil vývoj tanečních kurzů v Hodoníně taneční mistr Libor Brožík.

Kurzy pro studenty v Hodoníně začínají 17. září organizační schůzkou v kulturním domě Družba. V Kyjově mohou studenti vyrazit do tanečních 24. září do estrádního sálu kulturního domu. Taneční kurzy nabízejí klasické i latinsko–americké tance, které se snaží různě oživit.

„V poslední době mají studenti zájem o country tance, takže chystáme jednu hodinu se skupinou Black&White, která je bude učit,“ plánuje tanečník Libor Brožík. Chce udělat tradici i z pyžamové lekce, při které tančí studenti v sále Evropa v nočních úborech a papučích. Mezi návštěvníky tanečních kurzů tradičně převažují děvčata nad chlapci . Ti nemají takový zájem naučit se tančit.

„Holky jsou tradičně v přesile, ale nemusí se bát, že by zůstaly sedět. Po každém tanci se partneři střídají, takže si zatancuje každá,“ řekla Jana Procházková z kyjovského kulturního domu. Po studentských tanečních přicházejí na řadu pokročilí a dospělí. V Hodoníně začínají v říjnu, v Kyjově si musejí počkat do ledna. Do tanečních pro pokročilé přicházejí zpravidla manželé nebo partneři.

Taneční mají tradici i ve Svatobořicích–Mistříně, kde letos pořádají už čtvrtý ročník tanečních v kulturním domě. Jako každé správné taneční, i tady mají slavnostní závěrečnou hodinu. „Studenti si na ni zvou své rodiče, u nás tancují většinou manželské páry, takže zvou svoje děcka,“ srovnal závěrečnou tanečních kurzů Josef Varmuža z kulturního domu ve Svatobořicích–Mistříně.

Cena tanečního kurzu se liší místo od místa, záleží také na počtu přihlášených. Studenty vyjdou taneční přibližně na sedm až devět set. Pokročilí se vejdou i do pětistovky na osobu. Partnerské páry, které vzniknou ze studentských lásek z tanečních, mají prý dlouhé trvání.

„Znám tak deset párů, které se poznaly před lety v tanečních a jsou spolu dodnes,“ řekl taneční mistr Libor Brožík. Své taneční umění mohou lidé zkusit třeba na plesu tanečníků 26. ledna v Hodoníně.