Necelé čtyři měsíce trvaly opravy průtahu mezi Hroznovou Lhotou a Tasovem. V pondělí skončily. Ulevilo se hlavně lidem, kteří cestují za prací či na výlety autobusem. Kvůli opravám a také objížďkám se jim totiž jízda prodloužila.

„O prázdninách jsem jel autobusem z Velké nad Veličkou do Strážnice. Kvůli uzavírce jsem ale nemohl jet přímo, ale musel cestovat až do Veselí. Odtud jsem pak jel vlakem, což bylo zdržení. Znovu bych tak zdlouhavou cestu, zvlášť ve vedru, opakovat nechtěl,“ posteskl si osmadvacetiletý cestující Tomáš ze Strážnice.

Starosta obce František Kraus si rychlost i postup prací pochvaluje. „Jsem velice rád, že šlo všechno podle plánu. Nezaznamenal jsem žádné stížnosti,“ zhodnotil. Silnice se dočkala nového povrchu v úseku mezi Hroznovou Lhotou a Lipovem a dále pak ke konci Tasova směrem na Kuželov.

V obci přibyl i nový kruhový objezd, a to na křižovatce silnic směrem na Hrubou Vrbku, kde obec musela nechat zbořit dům.

Důvod? Bezpečnější doprava. V poměrně nepřehledném místě se totiž křížilo pět cest. „Kruhový objezd jsme museli oproti původnímu projektu trochu změnit. Silnice tam vycházela u jednoho domu až do úrovně parapetu okna. To bylo potřeba o půl metru snížit,“ informoval za hodonínskou Správu a údržbu silnic Martin Bedrava s tím, že kompletní práce v Tasově vyšly na pětatřicet milionů korun. Přestože se obcí už bez problémů jezdí, slavnostní otevření se uskuteční až v pátek šestadvacátého srpna.

„Čekají nás ale ještě nové chodníky a nájezdy, které chceme dodělat do poloviny příštího měsíce. Rádi bychom ale pokračovali i v dalších opravách místních silnic,“ doplnil Kraus.

Na Hodonínsku finišují ještě práce na průtahu Ratíškovicemi. Ty zdržely tekuté písky pod mostem přes Ratíškovický potok. Bedrava však počítá s tím, že bude vše hotové do prvního října. Opravy i práce na novém mostu přitom začaly už na začátku května. První část skončila podle plánu na konci července. „Problémy s mostem jsme nakonec vyřešili. Místo, ve kterém se vymývala zemina, se podařilo zpevnit. Most bude hotový do poloviny září,“ řekl Bedrava. Letos se na Hodonínsku dočkal opravy i úsek mezi Ždánicemi a Bukovany a také silnice na Vápenky. Plány má Správa a údržba silnic také na příští rok.

„Z evropských peněz bychom chtěli pokračovat v Mistříně. V Čejkovicích pak směrem na Velké Bílovice a dále z Lužic směrem na Hodonín. Postavit chceme také kruhový objezd v Hodoníně, směrem k nemocnici. Vše ale záleží na tom, jestli dostaneme peníze,“ uzavřel Bedrava s tím, že v plánu je i nová cesta mezi Javorníkem a Suchovskými Mlýny, která je v návrhu rozpočtu Jihomoravského kra­je.