Na Hodonínsku si výuky v Archimedu užívají už děti v Hodoníně či v Hovoranech, kde na začátku tohoto školního roku otevírala novou učebnu taktéž světová královna krásy roku 2006.

„Jsem moc ráda, že se Archimedes takhle šíří do českých základních škol a že bude podporovat děti ve výuce interaktivním způsobem v oblasti přírodních věd i v oblasti cílů udržitelného rozvoje, jichž jsem ambasadorkou pod OSN,“ řekla Deníku Taťána Kuchařová.

Zároveň ji potěšil velký zájem, který o novou učebnu školáci mají.

„Můžete se spojit s kýmkoliv po celém světě, s učebnami, se studentem a studenti se zase mohou spojit třeba s vesmírnou stanicí NASA. To je pecka. Takže být znovu studentkou na základní škole, tak jsem z toho nadšená. Zájem nás těší a těším se, že otevřeme nejenom tady v České republice další učebny, ale i v zahraničí. Ambice takové jsou,“ upozornila Kuchařová, která je i ambasadorkou rozvíjející se sítě udržitelných učeben.

Těch je i s tou v Ratíškovicích šest. Vize směřuje ale až k tisícovce.

close Slavnostní otevření unikátního venkovního vzdělávacího centra Archimedes v zahradě Základní školy v Ratíškovicích. info Zdroj: Deník/Petr Turek zoom_in Slavnostní otevření unikátního venkovního vzdělávacího centra Archimedes v zahradě Základní školy v Ratíškovicích.

„Předchozí pátá je postavena v Brně v areálu veletrhů jako vzorová učebna a celoroční výstavní funkční exponát. O naše učebny je totiž takový zájem, že jsme potřebovali mít nějakou, která bude přístupná zájemcům z dalších škol po celý rok, abychom kvůli představovaní projektu nemuseli narušovat výuku v už stojících školních učebnách," řekl Deníku autor projektu Archimedes Antonín Koplík.

V plánu je podle něj do konce letošního roku postavit zhruba třicet učeben. „Doufáme, že deset z toho bude na Slovensku. Navázali jsme spolupráci s litevskou firmou, která má 132 zastoupení po světě, takže předpokládáme, že do roku 2030 bude postaveno opravdu tisíc učeben po světě,“ sdělil Koplík.

Pro něj bylo středeční otevření nového učebny v Ratíškovicích srdeční záležitostí. „Je to opravdu srdcovka, naše rodina je z Ratíškovic. Jsem velmi rád, že Archimedes stojí v mé rodné obci a jsem si jistý jeho přínosem pro obec a zejména školu. Tato učebna má to nejlepší vybavení, které můžeme v této chvíli poskytnout,“ doplnil Koplík.

Zajímavostí oficiálního otevření nové učebny, v níž se snoubí smrk a modřín, bylo také aktuální online propojení videorozhovorem s partnerskou obcí Vouziers ve Francii.

VIDĚLI JSTE? Oblékl si jen ponožky. Nahý muž z Hodonínska se procházel městem

Pouze v ponožkách se procházel ve dvě hodiny ráno Brnem pětačtyřicetiletý muž. | Video: MP Brno