„Při výrobě vína přimísila firma k hroznům neznámého původu také hrozny známého původu. Ty se tak tímto postupem znehodnotily pro výrobu a uvádění vína do oběhu,“ uvedla inspekce ve zveřejněné tiskové zprávě.
Milion dvě stě padesát tisíc kilogramů hroznů s neznámým původem měla podle inspekce dodat Templářským sklepům společnost BJ VITIS se sídlem v Brně, která není pěstitelem révy vinné. Hrozny společnosti dodala brněnská firma DOAL STAV. Vyjádření ředitele BJ VITIS se Hodonínskému deníku Rovnost nepodařilo získat. Podle sekretářky je ředitel na služební cestě v zahraničí.
Proti tvrzení Státní zemědělské a potravinářské inspekce se ale ostře ohradil ředitel Templářských sklepů Čejkovice Pavel Pastorek. „Potravinářská inspekce u nás provádí kontrolu. Tu ale ještě inspektoři neukončili. Kontrola neprokázala, že bychom takové láhve dodávaly na trh. Inspekce ve zveřejněné zprávě uvádí nepravdivé informace,“ řekl Pastorek a dodal, že zveřejnění této zprávy zavání snahou poškodit firmu. „Jsme připraveni učinit právní kroky,“ uzavřel. Templářské sklepy pak v tiskové zprávě prohlásily, že u veškerých vykupovaných hroznů se nachází průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy.
Inspekce už ale firmě zakázala dodávat vína do oběhu. Templářské sklepy musí stáhnout z trhu i veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje podezření, že je firma vyrobila z hroznů s neznámým původem. „Společnost Templářské sklepy nevedla řádně a průkazně vinařskou evidenci, kterou nedopracovala ani na základě uloženého opatření. Nařízení se proto vztahuje na všechny vyjmenované šarže, protože nelze zjistit, která vína sklepy vyrobily z hroznů neznámého původu,“ zdůvodnila své rozhodnutí inspekce.
Nad celou situací se pozastavuje také ředitel inspekce Jakub Šebesta. Toho případ Templářských sklepů zneklidnil. „Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila. Mnozí moravští a čeští vinaři mohou směle konkurovat svým zahraničním protějškům nejen na evropských trzích. Takové případy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují,“ domnívá se Šebesta.
Poprvé se v úterý o závěrech inspekce dozvěděl ředitel Vinařského fondu České republiky Jaroslav Machovec. „Opakuje se podobná situace, kterou jsem před časem řešili. Co se týče Templářských sklepů, zatím mám k dispozici jen zprávu inspekce,“ sdělil Machovec. Do podobné situace se v srpnu dostala i společnost Vinium Velké Pavlovice, které dokonce hrozila pokuta až tři miliony korun za podvody při vykazování původu hroznů.