Tropická vedra v pondělí 16. července obtěžovala všechny lidi na jižní Moravě. Hned na osmi stanicích v kraji naměřili meteorologové rekordní teploty. Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku: 37,1°Celsia.

„Je to výjimečný jev, který se tu vyskytuje s pravděpodobností jednou za osm až deset let,“ uvedla meteoroložka Ivana Záluská.

Nesnesitelné vedro sužovalo i Brňany v centru města. Na Moravském náměstí ve stínu naměřili v jednu hodinu odpoledne redaktoři brněnského Deníku Rovnost devětatřicet stupňů. Na slunci pak třiačtyřicet stupňů Celsia.

Největší horka ale přišla kolem třetí hodiny odpoledne. „Zatímco v poledne jsme ve stanici v Žabovřeskách naměřili třiatřicet stupňů, před třetí hodinou to bylo už téměř sedmatřicet stupňů Celsia,“ dodala Záluská. Horko zaměstnalo především lékaře, hasiče i záchranáře.

„Případů je o dvacet procent více než v běžné dny. Většinou sanitky jezdí k infarktům, kolapsům z horka a srdečním a cévním příhodám,“ uvedl ředitelzáchranky Luděk Kašparovský.

Hasiči na Hodonínsku vyjížděli k požárům z horka o víkendu. „V sobotu se v Mutěnicích vzňala od paprsků tráva. V neděli hořelo obilí,“ řekl operační důstojník Dušan Novák.

Vysoké teploty deformovaly tramvajové koleje v Brně. Dopraváci řidičům nakázali čtyřicetikilometrovou rychlost.

„Opatření se týká všech tramvajových úseků, kde nejsou koleje zapuštěny do asfaltu. Při vysoké rychlosti by tramvaj mohla vykolejit. Zpomalíme i za cenu zpoždění,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Lidé se schovávali do stínu, nebo na koupaliště. „Je to nesnesitelné pro každého. Voda je studená, ale dnes to vůbec nevadí,“ stěžovala si Dana Křížová.

Kde bylo nejtelpeji

Dyjákovice (Znojemsko) - 37,1°C

Brno-Žabovřesky - 36,7°C

Brod nad Dyjí (Břeclavsko) - 36,1°C

Pot stéká po zádech jižní Moravy

Klimatizace oslavila sto páté narozeniny. Včera by se tomu ale většina Jihomoravanů jen nevěřícně zasmála. Většina z nich totiž musela rekordní tropy přežít bez ní.

Po celém kraji přidalo vedro vrásky záchranářům i hasičům.

Radovali se z něj snad jen provozovatelé bazénů.

Jen na koupališti na Kraví hoře se po poledni chladí tisícovka Brňanů. „Tady se to aspoň dá, když člověk může skočit do vody, ale ve městě nejde vydržet,“ míní například Zdeněk Doubrava.

Vydržet ve městě ale musí například dělníci. „Jsme na horka zvyklí, ale tohle je fakt síla. Co se dá dělat, nikdo za mě práci neudělá. Aspoň budu opálený jak z Malty,“ vtipkuje Lukáš Svojka. Ve Strachoticích na Znojemsku slouží přímo v pravé poledne policejní hlídka na křižovatce. Přestože jsou policisté ve stínu, uniformy mají za chvíli propocené.

„Mnohdy při práci musíme zaparkovat naše auta, která nemají klimatizaci, přímo na slunci a musíme zavřít okna. Po návratu do auta je v něm padesát stupňů a to je opravdu síla,“ stěžuje si Martin Věrný. Policisté oceňují rozumné nařízení, které jim umožňuje odložit čepice. „Můžeme mít baretky složené pod nárameníkem, ale donedávna jsme museli mít čepice na hlavě pořád,“ dodává Pokorný.

Velká horka posledních dnů ale trápí i ty, kteří pracují vevnitř, například zaměstnance břeclavského Gumotexu. Přestože se výrobní haly nacházejí většinou ve zděných budovách, teplota v nich výrazně přesahuje třicet stupňů. „Máme tady otevřená všechna okna a puštěné větráky, ale moc to nepomáhá. Horko je tu letos opravdu extrémní,“ povzdechne si zaměstnankyně Jaroslava Berková.

Zatímco venku není široko daleko živé duše, uvnitř blanenského domova posedávají důchodci na lavičkách a užívají si příjemného chládku. „Mám sice balkón, ale teď se tam vůbec nedá být,“ říká dvaaosmdesátiletá Margareta Závodníková. Pracovníci domova důchodce kontrolují. „Vy〜užíváme i rozhlas, kterým jsme lidi upozornili na nutnost dodržování pitného režimu a doporučili jim, aby nevycházeli ven,“ přibližuje ředitelka Lenka Dražilová.

Stejně jako lidé trpí vedrem i zvířata v hodonínské zoo. Přesto se ale lidem ukazují. „Je to pro ně menší zlo než trávit čas v přehřátých stájích,“ vysvětluje mluvčí zoo Bohuna Mikulicová.