„Nyní je to v soudním řízení. Myslím si, že spravedlnost musí vyjít najevo. Jinak k tomu nemám co říct,“ uvedla pro Hodonínský deník Rovnost terezínská exstarostka.

Ta byla v čele obce šestnáct let, a to i v době, kdy se Terezín dostal do velkých problémů kvůli nezaplacení půdní vestavby nad obecním úřadem a rozhodčí doložce, která pro obec znamenala obrovské, několikamilionové penále za zpoždění platby.

Vesnička se čtyřmi stovkami obyvatel pak dlužila více než třináct milionů korun. „I kdyby soud bývalou paní starostku odsoudil, tak peníze do obce zpátky nepřitečou. Stavební firma, která je v likvidaci, má ještě další závazky. Po nikom dalším ty peníze vysoudit nejdou. Akorát to napne atmosféru v obci,“ domnívá se současný starosta Terezína Antonín Hanák.

Podle něj vzešly podněty 
k soudnímu řízení od státu, obce a především anonymních pisatelů. První hlavní líčení k rozhodnutí nevedlo. „Jednání je odročené na třetího května,“ informovala mluvčí hodonínského okresního soudu Lucie Kopečková.

V současnosti Terezín musí splácet statisícové částky ministerstvu financí, které mu v problematické době půjčilo. Letos se ještě z obecní kasy vrátí na ministerstvo půl milionu korun. „Od příštího roku budeme ministerstvu odvádět částku milion sto dvacet pět tisíc korun, protože bylo dané, že během osmi let musíme splatit osm milionů,“ sdělil starosta s tím, že oddlužení obce lze předpokládat do roku 2018.

Kvůli vzniklé situaci Terezínští nemohou počítat v nejbližších letech s žádnými investičními akcemi.

„Jednoznačně nám nejvíc chybí investice do kanalizací. Další potřebné akce jsou spíše rázu udržovacího a opravného, například hřbitovní zeď se nám naklání,“ přiblížil hlavní potřeby Terezína Hanák.

Úspory pokračují

Přesto se loni Terezínu podařilo dokončit rekonstrukci topení v knihovně, informačním centru a kuchyni, a to včetně opravy kotelny. Navíc vyměnil čtyři okna na obecním úřadě. Přesto, že tyto výdaje mají vést ke snížení nákladů na energie v následujících letech, musel je starosta obhajovat přímo ministerstvu financí.

Úspory terezínské radnice navíc dál pokračují například šetřením na pouličním osvětlení. „Taky máme jen jednoho placeného pracovníka, který se stará o zeleň, všechnu práci venku a ještě udržuje sportovní areál,“ upozornil Hanák.

Ten v lepší vyhlídky obce do roku 2018 nevěří. „Pokud naftaři nenajdou nějaké ložisko nebo tady nezakotví nějaký významný podnik, který by výrazně pozvedl ekonomiku, tak to bohužel lepší nebude,“ dodal starosta.