„Jsem více než spokojený. Nikomu se nic nestalo a diváků přišlo nad poměry hodně. Během dne jich tu bylo téměř pět set," zhodnotil hlavní pořadatel Josef Iš. „Je vidět, že se naší stáji daří dostávat do povědomí obyvatel a začínají k nám za zábavou pravidelně chodit," dodal vedoucí stáje, který se musel s kolegy pořadateli vypořádat v sobotu s jednou větší komplikací. Na dopolední drezúru se přihlásilo málo zájemců, takže mezera mezi ní a odpoledními závody se protáhla na několik hodin, za což se také moderátoři divákům omlouvali.

Největší část příchozích ale dorazilo až odpoledne na závody. Soupeřilo se v mnoha kategoriích, jezdci často přepřahali, a tak hlavní klání nabídlo nakonec přibližně čtyři hodiny přehlídky vozatajského umění.

„Opravdu se bylo na co dívat. Jen to horko bylo úmorné," zhodnotil jeden z diváků Pavel Kolouch, který dorazil z Brna. Obnovení podobné akce na jižní Moravě přivítal a plánuje přijet příště znovu.

„Vozatajské závody se na jižní Moravě jezdívaly na několika místech. Všude ale postupně zanikly. Už to bude přibližně deset let, co se v regionu žádné nekonaly," připomněl Iš.

Potlesk za odměnu

Diváci odměňovali potleskem každou jízdu. Největší aplaus ale opakovaně sklízel Petr Vlašic z ranče Ladná. „Záměrně jsem nic neříkal, abyste si mohli vychutnat jízdu mistra opratí," komentoval jednu z jízd moderátor dne Martin Foretník.

Divákům se líbil Vlašicův agresivní styl. Kde koně ostatních šli, jeho klusali, kde ostatní klusali, jeho razili cvalem. Zatáčky bral svým vozem téměř smykem.

Jak zaznělo na místě, vozatajské závody ve skutečně sportovním duchu získaly rozmach až v posledních desítkách let. Momentálně už pravidelně bývají mistrovství republiky, mistrovství Evropy a dokonce i mistrovství světa. Prvně jmenovaný šampionát bude dokonce za týden v Kladrubech.