Hodonínsko Uprchlíci, teroristické útoky nebo ekonomická krize. Body, které v letošní sezoně hrají roli při výběru dovolené. Cestovní kanceláře na Hodonínsku se vesměs shodují, že problémy v Řecku lidem příliš nevadí. Horší je to ale s arabskými zeměmi. „Třeba do Tunisu bych určitě nejela. V Řecku byla kamarádka a byla spokojená. I tak bych si ho ale nejspíš nevybrala," svěřila se účetní Kristýna Michalková, která dala přednost Španělsku.

Pro dovolenou v Řecku se naopak rozhodla Monika Lišková s přítelem. „Určitě hrála roli cena. Kupovali jsme dovolenou na poslední chvíli a zájezdy do Řecka byly výrazně levnější," zdůvodnila své rozhodnutí studentka. Pobyt na ostrově Rhodos splnil její očekávání. „Bylo to skvělé. Dovolená byla v klidu a Řekové na nás byli hrozně milí," dodala Lišková.

Podle Barbory Vlkové z veselské cestovky Bari Tour patří Řecko stále k nejvyhledávanějším destinacím, i když jsou klienti kvůli hrozícímu bankrotu v zemi opatrnější. „Je pravda, že tato sezona je úplně jiná hlavně kvůli Tunisku. Lidé si vybírají jiné destinace než Tunis a Egypt," uvedla. Podobně současnou situaci u dovolených pozoruje také Zbyněk Křen z kanceláře Mojecesta. „Klienti se Tunisu vyhýbají. Ovšem řekl bych, že částečně mají obavu i z Řecka," dodal Křen.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže je tato sezona velmi specifická. „Rozhodně nemůžeme říct, že by lidé chtěli méně cestovat. Zájezdů je prodaných stejně, možná i více jak loni. Ovšem vývoj v různých zemích před nás staví jisté výzvy, které nás ekonomicky poškozují, " zhodnotil Papež.

Upozornil, že turisté na problémy v různých destinacích reagují jinak. „O Řecko lidé zájem obecně neztratili. Dokonce máme víc prodaných zájezdů než minulý rok. Ovšem na situaci v Tunisku, kde hrozí teroristické útoky, reagují zákazníci velmi negativně," tvrdí místopředseda s tím, že lidé se bojí násilných útoků i v Egyptě. Od druhé revoluce před dvěma lety tam stále panuje neklid. Přesto jsou prodejci zájezdů letos spokojení. „Pro nás je sezona v podstatě stejná jako loni. Dlouhodobě je u nás nejžádanější Bulharsko," uvedla Renata Kočárková z Cestovní agentury Marko v Hodoníně. Zájem o pláže na západní části Černého moře pozoruje i Zbyněk Křen. Myslí si, že Bulharsko je ještě oblíbenější, než bývalo. „Obavy z Řecka a Tunisu s sebou určitě přinesly větší zájem o dovolenou v Bulharsku," řekl. I Barbora Vlková pozoruje změnu ohledně zájmu klientů. „Lidé více jezdí na Mallorku. Tu teď máme úplně vyprodanou," sdělila Vlková.

Místopředseda asociace Papež uvedl, že za Tunisko je těžké najít náhradu. „Jedná se o exotické místo a zájezdy tam byly levné. Částečně lze říct, že lidé místo něj preferují Spojené arabské emiráty. Ty zrušily vízovou povinnost pro Čechy, a navíc teď funguje přímý letecký spoj z Prahy," přiblížil Papež.

Tato sezona s sebou přinesla i změny nesouvisející s politickými problémy. Lidé mnohem více nakupovali s předstihem. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří se předprodej zvýšil o patnáct procent. Důvodem je větší výběr zájezdů i sleva za včasný nákup. Zatímco někteří mají dovolenou už za sebou, jiní se stále nerozhodli, kam odjedou. „Ráda využívám last minute zájezdů. Uvidím, co bude volné, a podle toho se rozhodnu. Je to mnohem levnější," řekla studentka Katarína Moravanská.

HANA NENIČKOVÁ