„Je možnost nechat si udělat test v hodonínské nemocnici. Lidé tam ale nejdou, protože mají strach, že tam potkají své známé, a nechtějí jim vysvětlovat, co tam dělají,“ řekla Petra Nekvapilová z odloučeného pracoviště Státního zdravotního ústavu v Hodoníně.

V minulosti si mohli lidé udělat vyšetření právě ve Státním zdravotním ústavu. V roce 2007 se tato možnost ale zrušila. „Lidé navíc už začínají toto onemocnění brát na lehkou váhu, protože medicína ji označila za léčitelnou. Mladí lidé navíc často mají nepřesné informace o možnostech nákazy a prevence,“ uvedla Nekvapilová.

Nakažených rychle přibývá

Z toho důvodu se také prvního prosince konalo hned několik přednášek pro žáky základních a středních škol z celého regionu. „Tento den je vyhlášený jako Světový den v boji proti AIDS. Proto se snažíme mladým vštěpovat nejzákladnější informace o této a dalších pohlavních chorobách,“ nastínila.

Čísla nakažených jsou totiž podle ní v Jihomoravském kraji alarmující. „V roce 2006 to bylo devadesát tři lidí. O rok později téměř stodvacet pět nemocných. Sama jsme zvědavá, kolik to bude letos, protože podle posledních údajů je za deset měsíců infikováno virem HIV sto dvacet osm lidí,“ upozornila Nekvapilová, která dodala, že ke konečnému číslu se ještě připočítává dvacet pět procent těch, kteří nejsou ještě zaevidovaní.

„Mládež začíná sexuálně žít kolem osmnáctého roku. Trochu jiné je to u dětí z odborných učilišť, které začínají dřív. Tento fakt je všeobecně známý,“ řekla Hana Zapletalová ze Zdravotního ústavu v Hodoníně. Nejlepší ochranou před pohlavními chorobami je podle ní věrnost a hlavně používání kondomu. „Mladí lidé by se měli vyvarovat pohlavního styku s neznámou osobou bez ochrany,“ zdůraznila Zapletalová.