"Nevím, že by někdo zkoumal otevřenost městských úřadů, dělali jsme jen hodnocení krajů. Jejich počet je totiž obrovský, práce s tím spojená je značná a peníze na ni se hledají špatně," vyjádřila se výkonná ředitelka sdružení Oživení Lenka Petráková.

Hned první otázka ohledně účasti veřejnosti na rozhodování krajů se týkala zveřejnění jmen zastupitelů a kontaktů na ně. U internetových stránek tří největších měst hodonínského okresu je nabízí kompletně s čísly mobilních telefonů volených zástupců pouze web Hodonína. V Kyjově mají mobily zveřejněné jen úředníci. „Bereme to jako součást naší práce. U zastupitelů jde spíše o dobrý námět do budoucna, aby se tak na ně mohli lidé přímo obrátit," uvedl tajemník kyjovského městského úřadu Milan Jagoš.

Podobně nejsou na elektronické síti k nalezení ani mobilní kontakty na členy veselského zastupitelstva. Přitom internetové stránky Veselí získaly třetí místo v krajském Zlatém erbu pro nejlepší obecní web. „U nás žádný takový požadavek nevznikl, tak jsme se touto otázkou nezabývali," sdělil tajemník Městského úřadu ve Veselí nad Moravou Jaroslav Miklenda.

Transparentnost
Kraje účast veřejnosti na rozhodování (hodnocenikraju.cz):
1. Hlavní město Praha
8. Jihomoravský kraj
Statutární města transparentnost (bezkorupce.cz):
1. České Budějovice
5. Brno

Bývalý poslanec a veselský sociální demokrat Ivan Ohlídal by telefonní čísla mobilů zastupitelů zveřejnil. I když podle něj mohou někdy nastat problémy. „Číslo jsem na svých poslaneckých stránkách uvedl. Občas někteří vášniví jedinci píší SMS, které mohou být až nepříjemné," řekl Ohlídal.

Jinak je tomu u audiozáznamů z jednání zastupitelstva a rozpisu hlasujících. Ty stále chybějí kyjovské radnici. „U nás se nehlasuje po jménech, což prozatím ani nejsme schopní technicky zabezpečit, například jako v Hodoníně. Zvažujeme ale nákup mobilního hlasovacího zařízení, které by zároveň evidovalo i zvukové záznamy. Budeme je nárokovat do rozpočtu na příští rok," informoval Jagoš.

Kyjov lidem dává částečně k dispozici podklady pro zastupitele. „Vyvěsíme je na web týden před jednáním, pak je ze stránek zase stáhneme," nastínil postup kyjovský tajemník. Třeba Veselané se ale k těmto dokumentům nedostanou.

Zato podklady pro radní by zájemci na webech tří největších měst Hodonínska hledali marně. Například radní na Vysočině je přitom k dispozici dávají. „Jednání rady veřejná nejsou. Na druhé straně uveřejňujeme alespoň pozvánku a usnesení," zmínila se mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Právě usnesení mají obsáhlejší v Kyjově. „Snažíme se do něj vměstnat co nejvíc konkrétních a podstatných údajů," upozornil Jagoš.

Sdružení Oživení se také snažilo otevřít téma účasti veřejnosti na jednáních rad. „Rozhodování rady bývá zásadní, mnohdy totiž zastupitelstva jen potvrdí to, co už bylo radními dohodnuté. Proto by bylo dobré se s materiály pro zasedání radních seznámit. Vzhledem k častým jednáním je ale komplikované dokumenty s předstihem i vyvěšovat," přiblížila Petráková.

Hlasování po jménech zase bývá podle ní důležité v trestněprávní rovině. V případě možných prohřešků pak soudy rozhodují, jestli se provinila celá rada, nebo pouze její jednotliví členové.