Většina škol v kraji stále testuje pomocí antigenní testů zajištěných od státu. Výtěrem z nosu. V pondělí je poprvé absolvoval například sedmiletý Filip Mikeš z Adamova na Blanensku. „Měli jsme z toho obavy, ale vše dopadlo dobře. S tyčinkou jsme trénovali doma. Syn odmítl, že bych s ním šla do školy jako doprovod. Zvládl to sám a v pohodě,“ řekla Deníku maminka prvňáka Blanka Mikešová.

Diskuzi ohledně nespolehlivosti antigenní testů a jejich nešetrnosti vůči dětem sleduje. „Na druhou stranu jsem ráda, že se testování vůbec spustilo a děti mohou chodit do školy,“ dodala.

Podle hejtmana Jana Grolicha má být na jihu Moravy kompletně proočkovaná skupina starších sedmdesáti let a učitelů do konce tohoto týdne.
Očkování na jihu Moravy: Všechny naočkujeme do konce července, věří hejtman

Na značnou nespolehlivost státem dodaných antigenních testů upozorňují například zástupci brněnských Židenic. Tam se dvakrát týdně testuje na prvním stupni ve čtyřech základních školách a osmi mateřských u předškoláků. „U 199 testovaných žáků a 37 vyučujících bylo 40 testů neprůkazných. V 25 případech úplně chyběla v testovací destičce chromatografická vrstva,“ uvedl židenický místostarosta Roman Vašina.

Hledali proto řešení, jak testy provést pouze jednou týdně s maximální přesností a minimálními náklady. V pondělí začali pilotně v několika třídách používat metodu PCR poolingu. Pomocí vatového tamponu v ústech. „V případě pozitivního testu je součástí výsledků provedeného testu i přítomnost možných mutací viru,“ dodal Vašina s tím, že se s nedalekou laboratoří podařilo zatím vyjednat cenu lehce přes sto korun za test.

Testy ze slin v Dolních Věstonicích

V základní škole v Dolních Věstonicích na Břeclavsku zvolili na prvním stupni od začátku testování jinou metodu. Místo tyčinkových antigenních testů pro odběr z přední části nosu mají k dispozici ty ze slin. „Reagovali jsme na prosby rodičů a reakce učitelů ohledně náročnosti testování. Děti nejsou při testování ze slin vystresované. Sady nám vystačí na pět týdnů a stály padesát tisíc korun. Budeme jednat s okolními obcemi, zda by nám na to nepřispěly,“ uvedla starostka obce Jaroslava Rajchlová.

Návrat nejmladších školáků do lavic. V Dolních Věstonicích na Břeclavsku je testovali antigenními testy ze slin, které zakoupila obec. Bylo u toho veselo.
Návrat žáků do škol: Sbírejte sliny! Kdo má sucho v puse, vytáhne svačinu, znělo

Vedení znojemské radnice poslalo nedávno ministerstvu zdravotnictví dopis, ve kterém žádá proplácení neinvazivních PCR testů ze slin od pojišťoven. Jsou spolehlivější a pro děti šetrnější, jenže školy na ně nemají peníze. Odpovědi se zatím nedočkalo. „Krátkodobé testování pomocí PCR testů bychom byli schopni nějakým způsobem zajistit. Dlouhodobě rozhodně ne. Nechali jsme si udělat tři nabídky a všechny se pohybovaly v řádech milionů,“ sdělil znojemský starosta Jakub Malačka.

Zároveň se obává reakcí lidí. „Už živě vidím, jak by někdo podal trestní oznámení, jak to na radnici vedeme. Máte zdarma testy od státu a utratíte miliony za jiné? Před několika lety jsme si užili rok a půl výslechů na kriminálce. Kvůli asi dvacetitisícové částce za pronájem ledu, kterou jsme odpustili hokejistům po postupu, se kterým nepočítali,“ dodal starosta.

Chceme lepší testování dětí, když už jsme na to přistoupili, zlobí se rodiče žáků, kteří se vrátili začátkem týdne do škol.
Chceme lepší testy pro děti: rodiče i radnice Znojma píšou dopis ministrovi

Dovolit si PCR testy v současnosti nemůže ani největší základní škola v republice v Boskovicích na Blanensku. Tu v současnosti navštěvuje čtrnáct set žáků. „To je úplně mimo naše možnosti. Někteří rodiče mají samozřejmě k současnému způsobu testování výhrady. V každé třídě kvůli tomu v průměru dvě děti omluvili,“ oznámil ředitel školy Vladimír Ochmanský.

Podle mluvčí Simony Součkové z laboratoře Spadia Lab však v těchto dnech zaznamenávají zvýšený zájem škol, které chtějí testovat žáky PCR testy ze slin pomocí tamponků. „V pondělí se testovalo ve škole Scio Brno. V jednání jsou Waldorfské základní a mateřské školy v Brně a v Uherském Hradišti. Cena pro školy je stanovena v maximální výši do 350 korun za test,“ doplnila Součková.