Jejich tradičně vyrobené máslo ochutnal i prezident Václav Klaus. K jedinečnému spojení zpěvu a mluveného slova s výrobou másla došlo přitom náhodou před více než dvaceti lety.

Tehdy se konal Slovácký rok v Kyjově a ježovské ženy vystupovaly v parku. Dvě z nich se ale neúčastnily a pomáhali na jarmarku v jednom ze stánků, kde ukazovaly návštěvníkům, jak se dříve vyrábělo máslo. „Mělo to velký úspěch, tak jsme to zkoušely zapracovat do naší činnosti. Ujalo se to a už jsme u toho zůstaly,“ připomíná jedna z členek Anna Kyliánová.

S krajíčkem chleba

Dnes už je stloukání másla z vystupováním tetek neodmyslitelně spojeno. Pracují a přitom zpívají. Anna Kyliánová pak vše doplňuje jako lidová vypravěčka. A jelikož stlučení jedné várky trvá jen chvíli, posluchači už po čtvrthodině přikusují krajíčky chleba namazané čerstvě vyrobeným máslem.

„Jak lehce a rychle vše jde, závisí na kvalitě smetany, ale také na okolní teplotě. Čím chladněji je, tím déle to trvá,“ vysvětluje Kyliánová. Při úterním vystoupení v kyjovském domově důchodců musely její kamarádky zabrat, protože přivezená smetana z Blatnice byla padesátiprocentní.

Jak se členky sboru svěřily, ideální smetana pro výrobu másla má třiatřicet až čtyřicet procent tuku. Z té blatnické bylo ale na druhou stranu o poznání více másla. Ženy z Ježova mohou srovnávat, v rukách měly smetanu od mnoha chovatelů krav či mlékáren. A ještě více bylo míst, kde tradiční výrobu másla předváděly.

Jak se Anna Kyliánová svěřila, tato tradiční činnost v Ježově hned tak nezanikne, přestože v moderním světě může být brána jako přežitek. Původní členky souboru už sice mají osmdesát let i více, ale časem získaly i „novou krev“. Ta je zárukou toho, že Tetky z Ježova budou stloukat máslo ještě hodně dlouho.

Drali peří

V úterý v Kyjově ale ženy nepředváděly svůj um jako exotiku pro ty, kteří něco podobného nikdy neviděli. Vystoupení Tetek z Ježova totiž bylo poslední akcí více než čtyři roky trvajícího projektu Rok na moravském Slovácku. V něm vedení domova připomínalo svým klientům slovácké zvyky nebo činnosti, kterých se jako děti účastnily. A tak si uspořádali hned několikrát fašaňk, stavěli máj, vařili povidla nebo drali peří. Na každou činnost přijeli odborníci, ale klienti domova se vždy přidali, protože šlo o činnosti, které jim nejsou cizí. V úterý mnozí přihlížející hned v úvodu dávali najevo, že si na výrobu másla z dětství moc dobře pamatují.

Z padesátiprocentní blatnické smetany bylo nakonec másla tolik, že nebyla šance ho na místě sníst, přestože se ke konzumaci přidali všichni přítomní včetně návštěv či personálu domova. Několik kilogramů přebytku tak skončilo v chladničce tamní kuchyně.