Potvrdil to starosta Moravského Písku Leoš Filípek. „Připravujeme společnou žalobu více obcí, a to kvůli tomu, že vznesené připomínky nebyly vypořádané,“ sdělil starosta. Na soud se chtějí obrátit do poloviny srpna.
Obce stejně jako okresní vodárny se obávají toho, že těžba ohrozí blízké zdroje pitné vody. „Český báňský úřad potvrdil stanovení dobývacího prostoru pro těžbu štěrku přes všechny námitky občanů, obcí i Jihomoravského kraje. Opět jsme jako občané až na posledním místě. V boji za naši pitnou vodu budeme pokračovat,“ uvedla pro Deník Rovnost obecní zastupitelka v Moravském Písku a předsedkyně spolku Za vodu pro lidi Hana Habartová.
Mluvčí těžařské společnosti České štěrkopísky Petr Dušek reagoval, že povolovací proces k otevření pískovny mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem dospěl po sedmnácti letech již podruhé do fáze, kdy je stanovení dobývacího prostoru pravomocné.
„Podle odpůrců by těžba štěrkopísků mohla nepříznivě ovlivnit kvalitu a vydatnost vodního zdroje Bzenec-komplex. Nejvyšší autorita v oblasti státní báňské správy však na základě znaleckých posudků a stanovisek dotčených orgánů taková rizika vyloučila,“ sdělil mluvčí.
Zatím největší vlna protestů proti těžbě štěrkopísku u Moravského Písku se vzedmula před dvěma lety. Tehdy se do pochodu za vodu pro lidi! zapojily tisíce účastníků.