Obávají se totiž, že by dobývání této stavební suroviny ohrozilo blízký zdroj pitné vody, na který je napojených 86 obcí se 140 tisíci obyvatel. „Byla tady jednoznačná shoda na tom, že je smutné, jakým způsobem rozhodl Český báňský úřad při stanovení dobývacího prostoru, že nezohlednil všechny nové skutečnosti. Ať už se týkají katastrofálního sucha či informací a právních stanovisek, například České geologické služby, která upozornila na fatální riziko těžby ke zdroji pitné vody,“ přiblížil starosta Kyjova František Lukl.

Jak dále uvedl, jelikož argumenty obcí zatím nebyly vyslyšeny, nezbyla jim jiná cesta než žaloba. „Půjdeme do soudního sporu a doplníme expertní argumentaci z pozice životního prostředí a argumentací ústavně-právní,“ upozornil kyjovský starosta.

Po dvou a půl měsících se v pondělí otevřely hospody a restaurace v Brně. Většina z nich byla zaplněná ze třetiny až z poloviny, řada hostů dala přednost obědu na zahrádkách.
Obědy po nouzovém stavu: Hosté se do podniků na jižní Moravě vrací pomalu

Ústavně-právní aspekt se týká důležitých závazných stanovisek, které nebylo možné přezkoumat. „Využili jsme proto právničku roku, Janu Zwyrtek Hamplovou. Ta je v této oblasti kovaná, aby se na problém podívala,“ podotkl starosta pořádajícího města.

Starostu Bzence a předsedu okresních vodovodů Pavla Čejku potěšilo, že i vedení další obcí má zájem přispět na právní zastoupení v soudním sporu. Na druhou stranu je zklamaný z postupu záměru plánované těžby štěrkopísku, o kterou se zajímá už od roku 2006. „Očekával jsem při jednání s premiérem České republiky v předešlých letech, že lokalitu mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem vyčlení z možnosti těžby šterkopísku, ale do dneška se tak nestalo,“ posteskl si Čejka.

Naopak poukazuje na silné lobbistické zájmy. „Má se stavět dálnice Otrokovice – Břeclav a na ni bude velká potřeba materiálu, jako je štěrkopísek. Navíc tady jde i o kratší dodávkové vzdálenosti,“ poukázal starosta z nedalekého Bzence.

Po dvou a půl měsících se v pondělí otevřely hospody a restaurace v Brně. Většina z nich byla zaplněná ze třetiny až z poloviny, řada hostů dala přednost obědu na zahrádkách.
Obědy po nouzovém stavu: Hosté se do podniků na jižní Moravě vrací pomalu

Dál tak hrozí, že se v blízkosti prameniště bude těžit dvě stě tisíc tun štěrkopísku ročně. „Kolik aut pak projede Uherským Ostrohem, Moravským Pískem a směrem na Veselí nad Moravou? A jak pak bude vypadat životní prostředí?“ ptal se po jednání Čejka.

Ten je zároveň pamětníkem povodní v letech 1997 a 2002. „Celé území bylo zaplaveno vodou dva metry vysoko. Ta půlroku zahnívala, než se vsákla. A toto všechno by se nám mělo dostat do podzemní vody, kterou čerpáme na pití pro celý regionu?“ upozornil předseda okresních vodovodů na povodňové riziko po případném zahájení těžby.

Ilustrační foto
Rozvrácená třída jako v Obecné škole? Valtická opozice navrhla odvolat ředitelku

Starostové zároveň podpořili Protestní pochod za vodu, který začne 13. června po sobotním poledni v Moravském Písku, Uherském Ostrohu a Veselí nad Moravou. „Zvu nejen starostky a starosty, ale i širokou veřejnost, aby o této hrozbě region Slovácka jednoznačně věděla a abychom učinili veškeré kroky k tomu, abychom zabránili možné devastaci zdroje pitné vody pro sto čtyřicet tisíc lidí,“ dodal Lukl.