Den vyvěšování je sobota. „Vzhledem k mezinárodní situaci, kdy nejvyšší státníci z Evropy a USA navštěvují Čínu a sjednávají s ní významné obchodní vztahy, není vhodné a správné vyvěšovat vlajku Tibetu jako gesto proti Číně, a proto navrhuji neschválit,“ argumentoval v zápise ze zasedání hodonínské rady tamní místostarosta Vítězslav Krabička.

V sousední Břeclavi se podle mluvčího radnice Jiřího Holobrádka téma na stůl radních ani nedostalo. „Tibetskou vlajku jsme neřešili. Břeclav se stejně jako loni nepřipojí,“ sdělil Holobrádek.

Kromě měst a obcí se ale prapor objeví také na některých školách. Na Břeclavsku k nim patří třeba Základní škola Mikulov sídlící ve Valtické ulici nebo škola v Lovčicích na Hodonínsku. Chybět nebude ani stálice ze Znojemska. Ke kampani Vlajka pro Tibet se v tamním regionu už roky připojuje jako jediná soukromá střední škola a učiliště v Přímětické ulici. Také letos vlajka Tibetu nad vchodem do školy zavlaje. „Nikomu nic nevnucujeme, ale je dobře, když si naši žáci a studenti utváří svůj světonázor. Je vhodné, aby studenti věděli, co se kde děje a jak kde fungují lidská práva,“ reagoval ředitel školy Libor Hanzal.

Pátý rok zavlaje vlajka Tibetu také na obecním úřadě v příhraničních Hnanicích. Mezi vesnicemi na Znojemsku jde o výjimku. „Organizátoři akce nás před lety oslovili s dotazem, zda se ke kampani připojíme také. Projednáváme vždy žádost v zastupitelstvu, formálně ji schválíme a vlajku vyvěsíme,“ svěřil se starosta Hnanic Martin Dvořák.

Kampaň vznikla v devadesátých letech. Upozorňuje na potlačování lidských práv v Tibetu komunistickou Čínou. Číňané v padesátých letech minulého století krvavě potlačili povstání Tibeťanů nespokojených s okupací jejich území.