Ulicemi Kyjova se budou prohánět motorky. O víkendu se totiž koná devátý ročník Kyjovského okruhu. 
A návštěvníci se mají na co těšit. „Letos naše pozvání přijali závodníci Karel Abraham a Jakub Kornfeil. Okruh si se svými motorkami ale bohužel nevyzkouší. V neděli budou mít autogramiádu a po skončení závodu předají ceny vítězům. Přijede ale i závodník Heinz Rosner," láká návštěvníky ředitel závodu Miroslav Frodl. Víkend bude motorek opravdu plný. Sobotní tréninky dvou stovek závodníků totiž začínají už v devět hodin a neskončí dříve než v šestnáct hodin. Podobně tomu bude i s nedělními závody. Nabitý program si podle pořadatelů nenechá ujít až deset tisíc lidí. „Trasa okruhu je stejná jako v předchozích letech. Novinkou je závod třídy Supertwin a také návrat třídy Sidecar," prozradil Miroslav Frodl.

Rybáři ze všech koutů Hodonínska se v sobotu sjedou do Skoronic. Už od ranních hodin tam totiž budou závodit, a to nejen ti dospělí, ale také děti. „Tradiční podzimní závody na rybníku ve Skoronicích jsou ojedinělé hlavně tím, že nabízí možnost zalovit si v jinak soukromém revíru. Přijet mohou nejen zkušení rybáři, ale i děti. Jen si s sebou musí vzít vlastní rybářské náčiní," vysvětlil jeden z pořadatelů Pavel Veverka. Děti i dospělí na skoronickém rybníku budou soutěžit samozřejmě zvlášť. A pořadatelé čekají, že jich nebude málo – loni děti tvořily celou třetinu startovního pole. Rybářské vybavení jako odměnu dostanou ti, kteří uloví nejdelšího kapra, nejdelší rybu vůbec a také nejvíce ryb jakéhokoliv druhu. Závod začíná v šest hodin ráno, chytat se bude až do čtrnácti hodin.

Mutěnice budou na přelomu srpna a září patřit vínu a folkloru. Vinařská obec tentokrát přichystala Mutěnické vinařské dny. „Program ale není jen o víně. Už v pátek například začínáme divadelním představením Revizor v podání Boleradického divadla. Poté zahraje a svou novou desku pokřtí skupina Žízeň a hlad," informovala Anna Prčíková z obecního úřadu v Mutěnicích. Páteční kulturní program se odehraje v areálu vinných sklepů Pod Bůdama. Právě tam se od radnice v sobotu v 15.30 vydá také průvod účinkujících. U vinných sklepů pak ochotníci sehrají scénku Zarážení hory.

„Vystoupí i folklorní soubory z celého okolí, večer se bude besedovat u cimbálu a dražit archivní vína a obří hrozen," pozvala na akci Prčíková. Návštěvníky čeká také ochutnávka vín a prvního burčáku.

Neděli provoněnou bylinkami a kořením můžou strávit rodiny i s dětmi v Čejkovicích. Firma Sonnentor otevře své brány už v jedenáct hodin. Cestu bylinek od jejich výkupu, zpracování až po proměnu v sáček biočaje budou sledovat návštěvníci přímo v čejkovické výrobně. Čejkovice ale nabízí program na celý víkend – v sobotu se tam otevřou pro změnu vinné sklepy.

Sobotní odpoledne a večer ve společnosti rockových a metalových kapel je v plánu v Hodoníně. Hudební festival Pon-Tón se koná letos poprvé, pořadatelé ale doufají, že ne naposledy. Pro koncerty skupin z regionu i širšího okolí připravili neobvyklé místo – areál bývalého vodního cvičiště. Ten rozezní písně skupin Laura a její tygři, Shadow Area, Like Fool, Incalm a dalších. Program na cvičišti začíná už ve čtrnáct hodin.

V neděli ráno prolétnout nad Vlkošem vojenská letadla. To aby vzdaly nejvyšší poctu generálu Janu Sergěji Ingrovi. Jeho ostatky po zhruba deseti letech snah o přesun z Anglie uloží místní na tamním hřbitově. Pietní akt začne v 9.00 výstavou a 
v 9.30 mší svatou.

JARMILA BRHELOVÁ