LÚCKÝ KOŠT TRNEK

Kde: Louka, kulturní dům

Kdy: sobota, od 15.00

Již posedmé zasvětí lidé z Louky den modrému ovoci. V sobotu se totiž koná Lúcký košt trnek od varených po tekuté. Jeden z organizátorů akce, Antonín Vrba, slibuje ochutnávku více než dvou set vzorků slivovice a asi třiceti švestkových povidel. „Jde o soutěžní košt, kdy tekuté trnky hodnotí komise už čtrnáct dní předem. Vařená povidla si zhodnotí klub žen mezi sebou," sdělil Vrba. Podle něj takový košt nikde jinde nepořádají. Kromě povidel, která uvařily ženy z Louky a okolí, mohou návštěvníci ochutnat i další speciality a jídla ze švestek.

OTEVŘENÍ NOVÉHO DĚTSKÉHO HŘIŠTĚ

Kde: Hodonín, Muzeum naftového dobývání

Kdy: neděle, od 14.00

Slavnostním otevřením nového dětského hřiště a výtvarným odpolednem pro děti zahájí hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie seriál připomínek stoletého výročí objevu ropy na moravsko-slovenském pomezí. „Za přispění naftařských firem jsme vybudovali v okolí muzea dětské hřiště. Po jeho otevření bude následovat širší program pro děti spojený s malováním, házením, a pokud počasí dovolí, tak také s táborákem," uvedl vedoucí muzea Stanislav Benada.

OKRESNÍ CHOVATELSKÁ PŘEHLÍDKA TROFEJÍ

Kde: Hodonín, Dům kultury

Kdy: pátek, sobota

Přehlídku pořadatelé jako obvykle rozdělili do dvou dnů. V pátek je jen pro školy, kdy mají děti vstup zdarma, v sobotu pak pro veřejnost. „Děti seznámíme s tím, co je myslivost, proč je pro přírodu důležitá, a řekneme jim i, proč se musí zvěř lovit," řekl předseda hodonínského Okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík. Dospělí návštěvníci se mohou těšit na sobotu a na zvěřinové speciality z dančí i černé zvěře. K ochutnávce budou připravené například zvěřinové klobásky, guláš, svíčková nebo pečený divočák se zelím. „Tradičně si naši členové připravili také košt vín," podotkl Mančík.

ZPÍVAJÚ SOBĚ ROBKY NA MORAVĚ

Kde: Vacenovice, kulturní dům

Kdy: neděle, od 15.00

První desetiletí společného zpívání oslaví ve vacenovickém kulturním domě tamní ženský pěvecký sbor Marijánky. Zpěvem jim k jubileu přijde popřát osm souborů. Oslava je zároveň třetím ročníkem setkání ženských sborů Zpívajú sobě robky na Moravě. „Gratulovat nám přijedou kamarádky zpěvulenky z Kunovic, Buhlar, Vnorov, Ratíškovic, Vracova, Starého Hrozenkova a Charvátské Nové Vsi. K blahopřání se přidají bohatýrské hlasy domácího mužského sboru," řekla jedna z jubilantek Marie Šimečková.

HOVORANŠTÍ MUZIKANTI… CO DĚLÁTE?

Kde: Hovorany, sokolovna

Kdy: sobota, od 15.00

Hudební pořad připravovaný k letošnímu výročí znovuzaložení obce se pod názvem Hovoranští muzikanti.. co děláte? uskuteční v hovoranské sokolovně. V pořadu zazní tradiční muzika obou hudebních forem a množství sólových i sborových zpěvů v podání muzikantů a zpěváků z Hovoran. Dále se představí folklorní kroužek Potůček, pěvecké talenty z místní základní školy a hovoranská chasa.