Výlov přehrady Blatnička

Kde: Blatnička

Kdy: sobota, neděle

Za třpytivými šupinatými těly vyrazí o víkendu lidé do Blatničky. Na jubilejním patnáctém ročníku tradičního výlovu přehrady návštěvníci mohou ochutnat rybí speciality jako kapr po mlynářsku či rybí hamburger. „Ve vodní nádrži, kterou vypouštíme už více než čtrnáct dní, chováme kapry, amury, líny i candáty," přiblížil nabídku výlovu majitel blatničského rybářství Josef Minařík. Pro ty, kteří na akci zavítají, je podle jeho slov připravený zajímavý program. „Budeme mít spoustu atrakcí pro děti i dospělé," uvedl rybář. Nemusí se bát ani lidé, kteří za rybími pochoutkami budou vážit dlouhou cestu. Na nedaleké louce je připravené parkoviště a řada stánků s občerstvením. „Jídlo zajistí přibližně sto prodejců. Kromě delikates ze šupináčů bude k ochutnání i burčák," dodal Minařík.

3. ročník strážnického salonu Františka Cundrly

Kde: KD Strážničan

Kdy: neděle od 15.00

Salon, který nese název po známém strážnickém malíři Františku Cundrlovi, si na neděli připravil kulturní dům ve Strážnici. Svou uměleckou tvorbu představí Hana Olivová (rozená Kosířová) a Monika Kordíková (rozená Macků). „Slavnostní uvedení výstavy strážnických rodaček začne ve tři hodiny odpoledne," informovala ředitelka kulturního domu Strážničan Danuše Adamcová. Výstava, která bude v prostorách Strážničanu k vidění až do konce října, ukáže nejen obrazy, ale i plastiky. „Vernisáž hudebně doprovodí velmi talentovaná dvanáctiletá klavíristka Eliška Janásová," dodala Adamcová.

Kroje na Podluží a Hodonínsku

Kde: kulturní dům Josefov

Kdy: neděle od 14.00

Všichni, kteří chtějí poznat jednotlivé součásti krojů z Podluží a části Hodonínska, mohou v neděli vyrazit na poslední ze sady kurzů. Přednáška, která začne ve dvě hodiny odpoledne v kulturním domě v Josefově, obsahuje teorii, praktické ukázky, ale i zábavu. „Kurz začne teoretickou částí. Potom si příchozí vyzkoušejí i něco z praktických věcí," vysvětlila jedna z pořadatelů krojového semináře Eliška Petrlová. Účastníci kurzu uvidí například oblékání kroje, vyšívání košilí či malování mašlí. „Seminář je spíše ve formě diskuse. Návštěvníci se přibližně až do šesti hodin v podvečer mohou ptát na všechno, co je zajímá," řekla Petrlová.

55 aneb Když pětka potká pětku

Kde: Kulturní dům Strážničan

Kdy: sobota 14.55 a 19.55

V sobotním odpoledni se ve Strážnici představí k pětapadesátému výročí soubor lidových písní a tanců Danaj. V odpoledním i večerním programu budou příznivci folkloru sledovat tance z domácího Strážnicka, Horňácka nebo třeba Valašska. Za hodinu a půl, kterou výroční pořad souboru Danaj přibližně má, se na pódiu vystřídají dvě cimbálky. „Zahraje cimbálová muzika Krepina, ale i horňácká cimbálová muzika Romana Sokola," uvedl vedoucí souboru Jiří Adamec. Tanečníci si do pořadu přizvali i speciálního hosta svého nástupce. „Vystoupí i dětský soubor Danájek," dodala další z vedoucích, Barbora Hanáková.

Sraz historických a sportovních vozů

Kde: areál Červených domků, Hodonín

Kdy: neděle od 14.00

Hodonínské Červené domky rozburácí hřmot motorů a troubení klaksonů. Na tuto neděli připravil Klub veteránů Hodonín už druhý ročník srazu historických a sportovních vozů. „Začneme ve dvě hodiny odpoledne. Nemáme ale přesný program. Sraz je spíše na neformální úrovni," informoval za pořadatele Roman Sedlačík s tím, že pro návštěvníky je připravený například bodypainting. „Ve fotokoutku se pak s autem mohou nechat i vyfotit," nastínil Sedlačík. Ve čtyři hodiny odpoledne sraz ukončí spanilá jízda Hodonínem.