Labužníci se sjedou do Petrova na ochutnávku původně maďarské speciality, v Mutěnicích budou oslavovat vinaři. Účastí na festivalu Na vodě mohou příchozí přispět na africké sirotky a zároveň se pobavit u multižánrových koncertů a ohňostroje.

PETROVSKÝ KOTLÍK

Kde: Petrov, areál Plží

Kdy: sobota, od 14.30

Devět gulášů od devíti organizací mohou v sobotu ochutnat návštěvníci sedmého ročníku Petrovského kotlíku. Od půl třetí se do soutěže o nejlepší guláš zapojí rybáři, myslivci, základní i mateřská škola, hasiči a další organizace. Akci doplní i doprovodný program, ve kterém se představí mažoretky nebo třeba taneční skupina Arcoballeno. „Hotové guláše se sundají z plotny v šest hodin a tehdy začne i ochutnávání. O zábavu až do půlnoci se postará hudební skupina Jama," informovala starostka Petrova Eva Mlýnková. V sobotu se v Plžích vyhodnotí také fotografická soutěž Petrov očima Petrovjanů, kterou obec vyhlásila přes letní prázdniny.

ROCKFEST SYROVAR 2014

Kde: Těmice

Kdy: sobota, od 17.00

Milovníci piva a rockové muziky se sjedou v sobotu na hřiště do Těmic, kde se uskuteční již čtvrtý ročník jednodenního hudebního festivalu Rockfest Syrovar. „Každý rok přijde asi šestistovka lidí, kteří se u nás skvěle baví," řekl sládek domácího pivovaru ze Syrovína Vojtěch Kolaja. Ten akci pořádá spolu se sborem dobrovolných hasičů z Těmic. „K pivu patří tvrdší muzika a podle toho jsme vybírali i kapely. Minulý rok u nás zahrál i nejlepší Rammstein revival v Evropě, a proto jsme je letos zavolali znova," uvedl Kolaja. Na pódiu se představí i ostravští The Truth is out there nebo metalcorová skupina Made by Zero z Uherského Hradiště.

II. VELKÉ SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ A HELIGONKÁŘŮ

Kde: Velká nad Veličkou

Kdy: sobota, od 16.00

Harmonikáři a heligonkáři z různých koutů Česka a Slovenska se představí v sobotu v kulturním domě ve Velké nad Veličkou. Od čtyř hodin odpoledne příchozím zahraje třeba velká skupina harmonikářů ze slovenské Myjavy i hudebníci z Dolních Bojanovic. „Původně se událost konala v Suchově, ale před rokem jsme ji přesunuli do Velké nad Veličkou, aby u nás byla každý měsíc nějaká akce," řekl organizátor Antonín Vrba. Pořadem, který bude trvat podle předpokladů šest hodin, bude provázet harmonikář z Hrubé Vrbky Jiří Miškeřík. Ten potěší návštěvníky i svým hudebním vystoupením.

FESTIVAL NA VODĚ

Kde: Tvarožná Lhota, vodní nádrž Lučina

Kdy: pátek od 18.00, sobota od 16.30

Užít si dvoudenní festival a zároveň přispět na dobrou věc mohou všichni, kteří zavítají na mezinárodní multižánrový festival Na vodě. Na hladině nádrže Lučina se již podvanácté vztyčí pódium, na kterém se představí řada umělců z Čech i ze zahraničí. „Chybět nebude třeba skupina Fleret, polští Čači Vorba nebo slovenská zpěvačka Simona Martausová se svou skupinou," vyjmenoval hlavní hudební taháky pořadatel festivalu František Šrámek. V doprovodném programu se mohou diváci těšit na promítání dokumentů o historii festivalu i misiích v Tanzanii, kam také zamíří výtěžek z dobrovolného vstupného. „Peníze poputují k africkým sirotkům, kterým zaplatí přístup k základním životním potřebám a ke vzdělání," dodal Šrámek. Součástí programu je i vystoupení vodního baletu v režii strážnických dívek a pestrobarevná vodní fontána. Festival v sobotu ukončí ohňostroj nad přehradou.

MUTĚNICKÉ VINAŘSKÉ DNY

Kde: Mutěnice

Kdy: pátek od 19.30, sobota od 15.30

Svátek vína oslaví jeho příznivci opět po roce v amfiteátru Pod Bůdama v Mutěnicích. Páteční večer bude patřit představení Slaměný klobouk ochotnického Ořechovského divadla. Sobotní veselí zahájí v půl čtvrté krojovaný průvod od radnice po Bůdy, kde účinkující předvedou scénku ze zarážání hory. Na vinařském dnu zazpívá mužský pěvecký sbor Mužáci z Mutěnic, zahraje cimbálová muzika Slovácko mladší a zatancuje folklorní soubor Ekonóm z Bratislavy. Na slavnosti vinařů mohou návštěvníci ochutnat první burčák a zhlédnout výstavu hroznů révy vinné i navštívit muzeum vinařství.

VENDULA GREGOROVIČOVÁ