Na první pohled předem odpuzující prostředí. Tak v současné době vypadají jediné veřejné toalety v okresním městě Hodonín.

WC v areálu bývalé tržnice patří městu. Jeho provoz zajišťuje hodonínská společnost Tespra. „Každé ráno toalety otevřeme, vybereme peníze z automatů a večer zase zamkneme.

Co se týká například ukradených kohoutků, tak to je problém. Když tam dáme nové, budou do dvou dnů zase pryč,“ říká Radomír Kuchynka z Tespry, který má údržbu na starosti.

Podle lidí pracujících v blízkosti wc navštíví přes den toalety asi padesátka lidí. Ti si prý často stěžují, že jsou v hrozném stavu. „Aby se k záchodu dostali, musí vhodit do automatu peníze. Některé jsou ale rozbité, a tak se tam prostě nemohou dostat,“ říká žena, jež má toalety téměř denně na očích. Když si na nich chce pustit vodu, bere s sebou kleště. Bez nich vodu prostě nepustí.

„Když potřebuji ve městě na záchod, stavím se buď na nádraží, nebo přinejhorším někde v restauraci. Zdá se mi, že nějaké záchody jsou myslím i u tržnice. Nevím to ale jistě,“ dumá nad existencí wc jedenadvacetiletý Tomáš Palkovič.

Podle Milana Jagoše z hodonínského městského úřadu se už nějakou dobu připravuje projekt, který by měl problém s veřejnými toaletami vyřešit. „Je několik možností. Kde, kdy a jaké veřejné wc nakonec vznikne, teď nemohu říct. V letošním roce to ale nebude,“ podotýká Jagoš.

Toalety na tržnici mají také ve Veselí nad Moravou. Dříve, když lidé neměli možnost tyto prostory navštěvovat, bylo město dohodnuto například s nádražím.
„Už jsem tam dlouho nebyl, ale doufám, že se o wc hospodář stará s péčí. S toaletami nemáme větší problém. Když je nejhůř, lidí si odskočí třeba na záchodky veselského kina,“ říká s úsměvem tajemník Veselí nad Moravou Jaroslav Miklenda.

Před časem vznikly nové veřejné toalety v Kyjově poblíž náměstí. Ty podle všeho fungují dobře a tamní radnice tedy nemá důvod ke změnám.