FOLKOVÉ VÍTÁNÍ JARA

Kde: Ratíškovice, Kinosál
Kdy: pátek, 19.00

Už podesáté lidé v Ratíškovicích přivítají první jarní dny hudební akcí. Na jubilejním ročníku akce nazvané Folkové vítání jara tentokrát zahraje a zazpívá Tomáš Kočko. „Folkové zpěváky máme i s rodinou v oblibě, a proto je každoročně zveme k nám do Ratíškovic. Na koncerty Tomáše Kočka jezdím už několik let a moc se mi líbí," řekla pořadatelka akce Ludmila Kouřilová. Do Ratíškovic ale přijede Tomáš Kočko bez orchestru, se kterým běžně hraje. „Domluvili jsme se s jeho manažerkou, že u nás zpěváka doprovodí Helena Vyvozilová. Takže to bude takové komornější vystoupení," vysvětlila Kouřilová. Koncert začne v pátek v sedm hodin večer v ratíškovickém kinosálu.

JOSEFSKÝ KOŠT VÍNA

Kde: Kyjov
Kdy: sobota, 14.00

Sobotní odpoledne v kyjovském kulturním domě bude patřit už jednapadesátému ročníku Josefského koštu vína. „Pro návštěvníky naší oblastní výstavy máme nachystaných asi pět set padesát vzorků z Kyjovska," upozornil místopředseda pořádající kyjovské organizace Českého zahrádkářského svazu Blažej Zajíc. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika. Nejlepší vína hodnocená stobodovým systémem ocení pořadatelé diplomy, poháry a obrazy od místního malíře Ladislava Ježe. „Úroveň a kvalita vín májí vzestupnou tendenci a pořadatelé již několik let oceňují nejvýše hodnocené vzorky mimořádnými cenami. Mezi ně patří i dvě od starosty města," uvedl Zajíc. Košt vína se zítra uskuteční také v Hýslech. Tam k ochutnávce zahraje kyjovská cimbálová muzika Jury Petrů. Další košty mohou lidé navštívit ve Strážnici, v Hovoranech či Těmicích.

KOŠT PÁLENEK

Kde: Kelčany
Kdy: sobota, 14.00

Téměř dvanáct set vzorků destilátů z různých druhů ovoce nabídne sobotní košt pálenek v Kelčanech. Uskuteční se tam už podvanácté, a to v sále tamního obecního úřadu. „Kvůli velkému zájmu jsme dokonce před třemi lety rozšířili prostor i za budovu, kde máme velkokapacitní stan. Takže košt je vlastně na dvou místech. Chodí sem opravdu hodně lidí a jen prostor sálu by už nestačil," sdělil pořadatel Roman Šťastný a dodal, že připravených je 1 184 vzorků, což je druhý nejvyšší počet za celou éru koštu. „Jednou jsme sice nabídli ještě více, ale například oproti loňsku je to nárůst o dvě stě padesát vzorků. Je to hlavně díky dobré ovocné úrodě. Pálenky přivezou lidé z celé republiky, především ale z našeho kraje. Zastoupené jsou snad všechny druhy ovoce, zároveň nabídneme také nějaké netradiční speciality. Lidé zkouší pálit i zeleninu, například mrkev či řepu. Samozřejmě je to spíš jenom pro zpestření. Návštěvníci se mohou těšit také třeba na ořechovku," informoval pořadatel. K ochutnávce nejenom ovocných pálenek zahraje cimbálová muzika z Milotic.

FOLKLORNÍ VEČER

Kde: Ždánice
Kdy: sobota 19.00

Co se změnilo a jaké jsou novinky uplynulého roku, předvedou zítra všechna folklorní sdružení ze Ždánic. Pěvecké sbory, taneční soubory i cimbálová muzika se zúčastní tradiční akce s názvem Folklorní večer. „Už jej pořádáme více než čtyřicet let, takže jde opravdu o velmi tradiční akci. Představí se všechny folklorní složky ze Ždánic. Jejich členové nám ukáží, co udělali za poslední rok nového," sdělila vedoucí ždánického kulturního domu Věra Hrubá. Od sedmi hodin večer se v sále kulturního domu objeví Ždáničánek, Ždáničan, Chasa ze Ždánic, Mužský sbor ze Ždánic a soubor Ženičky. „S nimi vystoupí i Cimbálová muzika Hradisko. Po koncertu obvykle následuje beseda, takže zábava se určitě protáhne až do ranních hodin," řekla Hrubá. Folklorní večer začne v sedm hodin.