„V letošním roce se do malebné obce na úpatí Bílých Karpat sjede celá řada projektů, které by si v Česku v takovém složení nikdy nezahrály. Hlavními tahouny jsou zejména britské kapely Hidden Orchestra a Three Trapped Tigers. Představí se ale i místní kapely a řada zajímavých kapel ze Slovenska, Maďarska a Polska. Nejpočetnější zastoupení z nich bude mít Slovensko," sdělil k letošnímu ročníku za pořadatele Petr Lukeš.

Visegrád pomohl

Návštěvníci se tak mohou těšit na legendární Vidiek, Karpatské Chrbáty, Sto Múch či Korben Dallas. Pro rozšíření o hudební uskupení zemí visegrádské čtyřky se vedení festivalu rozhodlo před čtyřmi lety a s výsledkem je spokojeno. „Od zapojení Visegrádu se v Tasově vystřídalo na šest desítek kapel z Maďarska, Slovenska a Polska, což vnímáme jako obrovský přínos," uvedl dlouholetý ředitel festivalu a nynější kurátor hudebního programu Zdeněk Neusar.

I přes pestrou škálu umělců ze zahraničí na festival každý rok přijíždějí hudební zástupci jak z České republiky, tak i regionu. Na dvacátém ročníku se návštěvníkům představí například People z Kyjova, hodonínští Like Fool, Second Toys z Veselí nad Moravou či Shatoon z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

„Podpora regionu je základním motivem celého festivalu. Do Tasova vozíme zajímavá jména zahraniční i domácí provenience, ale zajímáme se také o aktuální dění doma za humny – a umělce mezi sebou navzájem konfrontujeme," uvedl ředitel festivalu Tomáš Ševčík s tím, že festival není jen místem, kam jezdí vystupovat známější umělci.

Naopak, před čtyřmi lety zařadilo vedení Besedy do programu Soutěž regionálních písničkářů, která má pomoci začínajícím umělcům. Díky tasovskému festivalu se tak dostala do širšího povědomí například punkově akustická Mucha.

„S úspěchem na jednom z ročníků vystoupila i Marie Adamová. Ten další už otevírala festival jako součást dua Lav Lav," připomenul Lukeš. Ze známějších českých, moravských a slezských interpretů se pak na dvacátém ročníku v Tasově předvede Jablkoň či Floexe. Změnou pak bude výměna původně avizovaných Prince of Tenis, kteří nepřijedou kvůli zdravotním problémům frontmana kapely Davida Volence.

„Další změnou po tragické události v rodině pak bude absence Ravelin 7, které zastoupí fantastické Planety, jeden z našich letošních objevů. Planety jsou nejnovější zprávou o čilém životě scény, která jinak zůstává až na drobné výjimky zcela stranou všeobecného zájmu. Hrají prvotřídní melanž indierocku devadesátých let a natočili patrně nejlepší domácí kytarovou desku od dob poitovského Aquila Bert," vyzvedl Lukeš.

Trojice moderátorů

Moderátorského mikrofonu se po loňské úspěšně zvládnuté zkoušce i letos chopí moderátorská trojice složená z Alexandra Stankova, Romana Blumaiera a domácího Filipa Chluda ze Strážnice. Za velký organizační úspěch pak vedení festivalu považuje zajištění pitné vody, která bude k dispozici zdarma.

Jubilejní ročník tasovského festivalu Beseda u Bigbítu se uskuteční od třetího do čtvrtého srpna a i přes letošní nižší finanční podporu opět nabídne čtyřicet kapel ze sedmi zemí světa. „Moc se těšíme, až dvacetiny Besedy v Topolovém hájku s návštěvníky společně oslavíme. Máme rádi osobní přístup a uděláme vše pro to, aby letošní Beseda pro všechny přítomné byla nejen svátkem hudby, ale taky vzájemné pospolitosti, inspirace a otevřenosti," zdůraznil Ševčík.

Více v úterním vydání Hodonínského Deníku