Většinou stopadesátitisícové částky na opravy domů už poslali desítkám tornádem postižených lidí i z nevládní organizace Člověk v tísni. Jenže k těm, kteří jsou v exekucích, peníze ze sbírek na účet neposílají. „Dar bude vyplácen buď formou šeku, případně bude náš dluhový poradce radit individuálně,“ přiblížila v úterý Markéta Zemánková z humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni s tím, že zmíněný poradce právě míří na Moravu.

Exekutorská komora ČR ujišťuje na svém webu, že výplaty pojistných plnění určených na úhradu vzniklých škod postihovat soudní exekutoři nemohou. „Exekuci by neměly podléhat ani finanční prostředky, o nichž zvláštní zákony nebo jiné obecně závazné právní předpisy stanoví, že mohou být použity jen na určené účely, což se týká i darů nebo příspěvků ze sbírek,“ stojí ve vyjádření na webu komory, kde je k dispozici i vzor návrhu na odklad exekuce.

Hůře jsou na tom podle Rohanové lidé v exekucích, pokud chtějí získat na obnovu svých obydlí až dvoumilionovou dotační podporu od státu. „Problém je mnohem hlubší, protože v žádosti z programu Živel je i čestné prohlášení, že nejste v exekuci či insolvenci,“ upozornila Rohanová.

Podle včerejšího vyjádření šéfky ministerstva pro místní rozvoj Kláry Dostálové, resort začal situaci neprodleně řešit. „Bohužel toto je podmínka všech dotačních programů nikoliv výmysl ministerstva,“ uvedla Dostálová. Vzhledem výjimečnosti celé situace, požádala okamžitě ministryni spravedlnosti i poslance Nachera, který se exekucemi zabývá, aby hledali řešení, jak za předem stanovených podmínek poskytnout dotaci i lidem v exekuci.

Úředníci ze Státního fondu podpory investic přitom už přijali od více než sedm stovek žádostí o dotaci na obnovu tornádem poničených domů.