Problém odchytu se tak dostal na pořad jednání starostů Kyjovska. Některé vesnice se totiž čím dál častěji obracejí na kyjovské strážníky, aby přijeli zpacifikovat toulavého psa.

„Například Archlebov nebo Strážovice bych uvedl jako příklady míst, kde tento problém existuje. Ovšem nejen odtud sílily hlasy na jeho řešení. Proto byl na posledním jednání starostů přítomen i ředitel hodonínské zoo,“ vysvětlil starosta Kyjova František Lukl. Útulek v zoo totiž využívá celý okres Hodonín a i on bývá většinou přeplněný.

„Našich jednatřicet kotců nestačí ani pro Hodonín. Většinou máme psů více, takže jsou v kotcích po dvou i po třech,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Frais.

Starostové původně chtěli, aby se v Kyjově vybudoval další útulek. To nedávno požadovali i lidé z Kyjova, kteří kvůli tomuto požadavku napsali otevřený dopis radnici. Po poradě s ředitelem zoo se ovšem zástupci obcí a měst shodli na jiné variantě. Stavba nového zařízení by totiž byla příliš nákladná. Obce Kyjovska raději přispějí na rozšíření stávajících prostor v Hodoníně.

Například Kyjov má u zoo dlouhodobě pro své potřeby vyhrazené dva kotce. Městští policisté jich přitom za rok odchytí až pět desítek. To neprospívá ani městské kase. Pobyt jednoho psa přijde Kyjov v průměru na dva tisíce korun.

Že volně pobíhajících psů pomalu ale jistě přibývá potvrzuje i veterinářka Dagmar Řimáková ze Bzence. Je členkou tamní Ligy na ochranu zvířat, která provozuje malý útulek pro psy a kočky. Psí kotce má tři a většinou jsou plné.

„Momentálně máme právě tři pejsky. Jsou ale i okamžiky, kdy jich je šest nebo sedm,“ uvedla veterinářka. S útulkem má čím dál více práce i z důvodu své odbornosti. Od momentu, kdy kvůli objížďce Bučovic začalo Bzencem projíždět mnohem více aut, se totiž objevil ve městě nový fenomén: zranění psi.

„Dříve se zraněními nebyl problém. Teď se dá říct, že každý druhý odchycený pes potřebuje ošetření. Nejde přitom o drobnosti. Je třeba je rentgenovat, často mají zlomeniny,“ říká Řimáková.

I bzenecká liga už podle ní funguje v nevyhovujících podmínkách. Co stačilo v roce 2006, kdy začala fungovat, nyní nestačí. Členové sdružení proto jednají s městským úřadem. Ten už údajně přislíbil nový pozemek, který by liga mohla využívat.

Doba, kterou pejsci tráví v kleci útulku, je v Hodoníně či Bzenci stejně proměnlivá. Atraktivní psi najdou nové majitele během pár dní či týdnů, méně oblíbená plemena však zůstávají bez pána i několik měsíců.