„Každý rok pořádáme tuto cyklistickou akci v jiném regionu. Trasu volíme podle toho, co zajímavé se kde děje. Letos chceme představit krásu Podluží a Hodonínska. Ukážeme zase turistům nová místa,“ řekl koordinátor moravských stezek v Nadaci Partnerství Luboš Kala.

Cykloturisté se tak po cestě zastavují ve vinařských sklepech. Jsou to takzvaná razítkovací místa. Ty jsou na letošním Tour de burčák: Starý kvartýr v Lužicích, Moravská Nová Ves – Vinařský dům Tomanovi, Prušánky – sklepní ulička Nechory, Starý Poddvorov – Vinařství Vašíček a Větrný mlýn, Vinařství Krásná hora. „Tyto zastávky už máme předem domluvené. Nevolíme jen sklepy, ale i zajímavá turistická místa. Spolupracujeme už s osvědčenými vinaři, které před akcí obvoláváme,“ přiblížil Kala.

Letošní Tour de Burčák tak odstartuje třetího září v deset hodin od hodonínské radnice. Dvaatřiceti kilometrová trasa má cíl v mutěnické vinařském areálu Pod Búdama. Startovné činí sto korun. V jeho ceně je volný vstup na program Mutěnických vinařských dnů. Z orazítkovaných a odevzdaných letáků potom organizátoři vylosují třicet výherců. Ti si mezi sebou rozdělí trička, lahve a lékárničky s logem Moravských vinařských stezek nebo průvodce sklepními uličkami jižní Moravy.

Podle Kaly se počet účastníků Tour de burčák ustálil v posledních letech na přibližně sto dvacet putujících. „Tato akce není jen o tom, že lidé ochutnají letošní burčák. Je to i dobrá příležitost posedět a povykládat si s vinaři,“ myslí si Kala.

Více informací včetně mapy mohou zájemci o putování za burčákem najít na internetových stránkách Moravských vinařských stezek www.vinarske.stezky.cz.