Bílé, nebo červené? Suché, či sladké? Takové i další otázky si zanedlouho budou klást milovníci mírně alkoholického nápoje vyrobeného z hroznů. Začíná totiž letošní hlavní sezona koštů vín. Cinkáním skleniček ji odstartují lidé tuto sobotu v moravanském kulturním domě. Přesně dvě hodiny po poledni.

Příchozí se mohou těšit na pět set osmdesát vzorků vín. „Je to asi o osmdesát více než loni. Ze šedesáti procent budou převažovat mladá a také bílá vína. Nejvíce vzorků máme Veltlínského zeleného," upozorňuje za pořádající moravanské vinaře a zahrádkáře Lubomír Dubský.

Kromě vín z Kyjovska si návštěvníci pochutnají na vzorcích z Velkých Pavlovic, Mikulova, Valtic, Tvrdonic, Buchlovic nebo Blatnice. Šampion růžových je Rulandské modré od Roberta Benešovského ze Šardic, bílých panenský Hibernal od Jiřího Hanuse z Čejkovic a červených pak směs Frankovky a Cabernetu Moravia od Jaroslava Zámečníka z Buchlovic.

Samozřejmostí je také doprovodný kulturní program. „Zahraje cimbálová muzika Jury Petrů a vystoupí mužský pěvecký sbor Paniháj z Moravan," zve další z pořadatelů, Petr Kostiha. Po desáté večer začíná rockotéka.

Tradičně druhý košt na Kyjovsku mají v Žeravicích. Naplánovaný je na sobotu dvaadvacátého února. V tamní sokolovně očekávají až pět set vzorků a asi dvě stě padesát lidí. „Vybíráme vítěze v každé odrůdě a cena starosty je nachystaná pro nejlepší červené a bílé víno. Pro hosty připravíme také zabijačkové speciality," přibližuje žeravický košt jednatel tamních zahrádkářů Vladimír Žůrek. Kromě vín z Kyjovska, Bzenecka a Pálavy ochutnají příchozí vzorky z Linbachu v malokarpatské oblasti na Slovensku a z Prahy.

Ve stejnou dobu jako v Žeravicích mají letos výjimečně výstavu vín v sousedním Vracově. „Změna termínu je kvůli rekonstrukci haly, která bude v březnu. Proto je letošní podtitul Josefský košt bez Josefa," říká předseda vracovských zahrádkářů Petr Šmíd. Ten očekává kolem pěti set vín, mezi nimi největší zastoupení u Chardonnay, Ryzlinku rýnského a vlašského. „Budou především ze Bzenecka a Kyjovska," podotýká Šmíd.

Dohromady

Nejvíce výstav vín bude letos o josefském víkendu, tedy dvaadvacátého března, kdy si pokoštují lidé v Kyjově, Hýslech, Hovoranech, Těmicích a Strážnici. „Ve Strážnici půjde o družební a oblastní výstavu," upozorňuje Jana Komosná z hodonínského územního sdružení Českého zahrádkářského svazu.

Ještě pestřejší bude pro vinaře velikonoční neděle dvacátého dubna. To se uskuteční dokonce osm koštů, mezi nimi i ty největší v Miloticích, Dubňanech a Rohatci.

Vícedenní vinařskou akci nabídnou ve Starém Poddvorově, kde se šestadvacátého a sedmadvacátého dubna uskuteční dvoudenní Výstava vín Podluží.

„Předpokládáme, že se nám sejde asi osm set vzorků z vinařské oblasti Podluží, tedy od Rohatce až po Charvatskou Novou Ves. Dají se očekávat vína vysoké kvality s vyšším obsahem kyselin a výrazným požitkem při konzumaci," říká předseda zahrádkářského sdružení ze Starého Poddvorova František Strýček s tím, že tak velký košt byl v obci naposledy na začátku devadesátých let.