Letošní muzejní noc je v Hodoníně tématicky spojena s aktuální výstavou Pohádky a pověsti Moravy a Slezska, kterou muzeum připravilo společně s Památníkem písemnictví na Moravě v Rajhradě. Kromě prohlídky této výstavy a expozice T. G. Masaryk a rodný kraj budou moci zájemci sledovat také pestrý kulturní program, který se bude odehrávat v pohádkovém duchu.

Pro tuto příležitost bude na nádvoří zámečku opět postaveno podium, na kterém hned v úvodu vystoupí pěvecký sbor ZUŠ Hodonín Crescendo s pohádkovými písničkami a po něm se svou pohádkovou show děti z aerobic klubu K.I.S. Intensive Hodonín, které předvedou dvě vystoupení za doprovodu pohádkových filmových melodií. Nebudou chybět ani žáci literárně –dramatického oboru ZUŠ Hodonín, kteří ztvární krátké příběhy na motivy regionálních pověstí. K pohádkám neodmyslitelně patří stateční rytíři, kteří dokáží vysvobodit sličné princezny ze spárů draka či lidských zlosynů. Své šermířské schopnosti proto předvede společnost Memento mori z Uherského Ostrohu, která má pro nejmenší diváky připravenou pohádku O princi Bajajovi.

Muzejní noc navštíví na chvíli také královna Vodního království Hodonín Barbora I. se svým doprovodem a až se nad zámečkem setmí, přeneseme se do pohádkového orientu. Návštěvníkům se představí fakír, který ulehne na lůžko s hřeby, přejde bosýma nohama po skleněných střepech, pohraje si s ohnivými loučemi a předvede další neuvěřitelné kousky. Pro děti budou opět připravena stanoviště s úkoly a drobnými výhrami a salon U princezny Krasomily, kde si mohou vyzkoušet královské oblečení a vyrobit si šperky.

Mlsní návštěvníci si budou moci zakoupit a ochutnat laskominy, které na muzejní noc dodá ježibaba z perníkové chaloupky.

Celá akce se uskuteční zdarma. Je pořádána Masarykovým muzeem v Hodoníně ve spolupráci s Domem kultury Hodonín za finančního přispění města Hodonína.

HANA SÝKOROVÁ