„Kdo by to byl řekl. Vždyť ten potok býval kolikrát v létě úplně suchý,“ píše se v knize, která vyšla před deseti lety proto, aby navždy tehdejší události zaznamenala. Podle pamětníků měla vzniklá řeka v Šardicích místy až stometrovou šířku. Dne 9. června 1970 došlo k největšímu důlnímu neštěstí v historii regionu. Hned poté začala největší záchranná akce v dějinách Jihomoravského lignitového revíru.

„Byl jsem asi dvě stě metrů od centra, kudy voda vtrhla do šachty. Voda se mohla dát dvěma směry, vybrala si ten o něco málo volnější. Kdyby se dala tím druhým, tak jsem tu dnes nebyl a vzpomínky na událost by vyprávěl někdo z těch, co tehdy umřeli,“ vzpomíná dnes šestašedesátiletý Miroslav Sedlář z Milotic. Měl před čtyřiceti lety na starosti více než třicet lidí. Byli nejblíže východu, a tak se zachránili. V bezpečí byli ten den v 18.45, což bylo jen dvacet minut po vyhlášení vniknutí vody a patnáct minut od momentu, kdy dostali zprávu od dispečera. „Dodnes nechápu, jak jsme to mohli stihnout,“ poznamenává Sedlář.

POVODNĚ NA HODONÍNSKU: Voda klesá, hrozí průsak hrází

Ze vzdálené skupiny přežil jediný

V dole byla místa, odkud trvala cesta ven klidně i tři čtvrtě hodiny. Ze skupiny, která byla nejdál od vchodu, se zachránil jediný člověk. Shodou okolností to byl muž, který k tomu měl kvůli své objemné postavě nejméně předpokladů, což je další ze záhad tehdejších událostí.

Pamětníci si dodnes vybavují mnoho podrobností, které se jim vryly do paměti. „Dodnes vidím jednu z žen, která odmítala věřit, že její muž zůstal dole. Vidím ji, jak stojí opřená o jeho kolo a čeká. Čekala tam tři dny. Pamatuji si děti, které tam pobíhaly kolem další z žen. Dodnes vím, co měly oblečené,“ říká současný předseda Hornického spolku v Šardicích Miroslav Gregorovič.

Přeživší se shodují v tom, že největší dík za všechny si zaslouží Jindřich Cvek a Svatopluk Sotolář, kteří vnikající vodu oznámili na dispečink. Nezazmatkovali, ani se nedali v panice na útěk, ale nejprve vše nahlásili. Tím možná zachránili mnoho z těch, co stihli vyfárat. Sami to už nedokázali.

Při záchranných akcích byli i cizinci

Na záchranné akci se podíleli záchranáři ze Slovenska a Polska a experti z tehdejší NDR a SSSR. Nejprve se pokoušeli provádět zoufalé akce k záchraně zavalených. Doufali, že se dostali do kapsy se vzduchem. Naději vyvrátily vyhledávací vrty. Oběti byly nalézané postupně, poslední až v polovině října.

Voda ale tehdy řádila všude v okolí. Přestaly fungovat telefony. Na některých místech bylo nutné vypnout trafostanice, protože do nich vnikla voda. Záplavy postihly nejen Šardice. Kvůli přívalovým dešťům se rozvodnily potoky na mnoha místech. Zasažená byla přibližně polovina Kyjovska.