„Chtěl jsem vědět, co dokáže můj traktorek v porovnání s ostatními, proto jsem se začal zúčastňovat soutěží,“ vypráví o začátku svého závodění Martin Kys. Soutěží se v několika disciplínách. „Kvalitnější traktoriády nemají jenom soutěže v rychlosti. Pořádají také přetahování traktorů nebo břemene a závody v terénu,“ zmiňuje některé disciplíny Kys. Traktorek stavěný na rychlost nemá podle něj kvalitní převody. Kostelecký závodník vlastní traktory dva. Jeden zdědil po otci, druhý sám postavil.

„Nový kloubový traktorek má nápravy z volhy a naftový motor z fiatu, který se používal i do seatu, je to jedna–sedmička a má pětapadesát koní. Všechno je z poctivého železa, takže celková hmotnost je přes tunu,“ popisuje svůj stroj Martin Kys. Traktor je vybavený k polním pracím, ale na traktoriádě v Petrovicích u Karviné s ním skončil na třetím místě v trialovém závoďě.

„Mohlo to být lepší, kdybych nezapadl do bahna,“ poznamenává Kys. Traktorkáři si na traktoriádách vyměňují zkušenosti a čerpají inspiraci pro skládání svých strojů. Mají dokonce i internetové stránky www.nasetraktory.cz. Některé traktory mohou dosáhnout rychlosti až osmdesát kilometrů v hodině. Stovku zvládne takový stroj za osm vteřin.