„Kolaudace je za námi. Zatím ale nemáme v rukou písemně, že byla úspěšná. Slavnostní otevření už je naplánované. Bude příští pátek 11. dubna,“ informoval ekonomický náměstek nemocnice Jiří Malina. Ten zprávu s definitivním „ano“ očekává do konce tohoto týdne. Dokud nepřijde, musí si pacienti ještě vystačit s podélným stáním u hlavního tahu na Brno, kde také často bývá plno.

„Je to špatné. Naposled jsme objížděli nemocnici třikrát, než jsme našli volné místo,“ postěžoval nedávno si Jindřich Jošek, který pravidelně navštěvoval nemocnou tetu.

Podobné potíže už dlouho nepotrvají. Parkoviště je na východním okraji areálu nemocnice. Kvůli jeho vybudování musela jít k zemi jedna z hospodářských budov. Plocha umožní stání sto třiadvaceti osobních aut. Z parkoviště vede samostatný vjezd silnici za nemocnicí.

Otázkou zůstává ještě výše poplatků. Automat na vjezdu hlásí, že zadarmo bude jen první půlhodina. Město však tlačilo na nemocnici i vedení Jihomoravského kraje, aby alespoň zpočátku byly zdarma až tři hodiny.

„Máme aktuálně slíbeno od krajského radního zodpovědného za zdravotnictví, že zdarma budou první dvě hodiny. Další tři za pět korun a dalších šest pak za deset korun,“ uvedl kyjovský starosta František Lukl. Definitivně ale o platbách rozhodnuto není.

„Že budou dvě hodiny zdarma, už mohu potvrdit. S placením pětikorun bude ale problém, automat to nedovolí,“ uvedl ředitel nemocnice Igor Kalix.

Přístroje mají jen dva druhy zásobníků na mince. Jelikož provozovatel předpokládá vícehodinové parkování, budou zásobníky pro deseti a dvacetikoruny. Pětikoruny tedy vůbec nebude brát.

Variantě plošného stání před dvěma lety předcházel projekt dvou parkovacích domů. Kvůli vysokým nákladům se pak plán snížil na jeden dům. Později padla i tato varianta. Vedení města, kraje a nemocnice se nakonec dohodlo na podobě, kterou už lidé od listopadu mohou vidět. Vyjde levněji, ale má zase menší kapacitu.