Ani téměř po dvou letech, kdy se na veřejnost dostaly první informace o problémech firmy OKR okna, nekončí trápení některých zákazníků. Obyvatelé bytového domu ve Vracově se dočkali výměny špatných oken po pěti letech, co je začali reklamovat. Nestalo se tak ovšem zásluhou majitelů ani zaměstnanců zkrachovalé firmy.

„Firma OKR okna dodala okna do dvou vchodů poslední ze stavěných bytovek ve městě. Stížnosti začaly prakticky ihned,“ nastínila počátek problémů tajemnice vracovské radnice Miroslava Brhelová, která je současně místopředsedkyní bytového družstva, které je vlastníkem stavby.

Montovaná okna totiž nebyla vyklápěcí, nešla otevřít takzvaně „na ventilačku“. To bylo přitom podle tajemnice podmínkou výběrového řízení. Firma přidala jen kování. Radnice proto dodávku reklamovala hned první zimu, což bylo v roce 2006.

Zatímco obyčejná okna fungovala, těmi dveřními táhlo. V zimním období se profil dveří prohýbal jako luk. K výměně ovšem nedošlo, pracovníci firmy jen opakovaně dojížděli do Vracova a okna seřizovali.

Radnice se proto domluvila s dodavatelem části stavby, firmou Falcon, na objednání soudního znalce ze zlínského výzkumného ústavu. „Ten odhalil, že u dveřních oken byl použitý obyčejný okenní profil, který nemá zpevňující výztuhu,“ uvedla výsledek expertízy tajemnice.

Podle zúčastněných tedy v žádném případě nešlo o to, že by okna byla vyrobena z nekvalitních rámů, jak odvysílala nedávno jedna z komerčních televizních stanic. Než se ovšem podařilo vyřídit vše, čím by radnice se stavební firmou přinutily OKR okna ke skutečné nápravě, přestala zmíněná firma fungovat. To bylo už v březnu roku 2009. Jelikož se tedy dodavatel oken nemohl o nápravu postarat, „Černý Petr“ tak zůstal v rukou dodavatele části stavby.

„Sešlo se více problémů najednou. Nesrovnalosti byly ale už v projektu,“ upozornil na možnou chybu projektanta jednatel kyjovské firmy Falcon Bohumil Žandovský. Podle jeho slov se firma o náklady na opravu podělila s hlavním dodavatelem stavby. Obyvatele bytů tak výměna oken nestála ani korunu.

Se spoluúčastí zkrachovalých OKR oken se samozřejmě nedalo počítat. K výměně totiž nakonec došlo až tuto zimu. Podle Insolvenčního rejstříku už v tu dobu byla OKR okna více než rok v konkurzu. Ten byl na podnik vyhlášen už v květnu 2009.

Podle dat z rejstříku i informací z vyšetřování policie zůstala po zkrachovalé firmě více než stovka nespokojených zákazníků. Většina z nich si okna objednala i zaplatila, ale nedostala. „V tuto dobu čítá obsáhlý spis asi sto třicet poškozených. Trestní oznámení ve věci podvodného jednání podala zhruba necelá dvacítka z nich,“ informoval těsně před vyhlášením konkurzu Petr Zámečník, mluvčí hodonínské policie, která případ vyšetřovala. Škoda se pohybuje v řádu milionů korun.